Taky se vám zdá, že nemůžete udělat krok, aby na vás odněkud nevyskočila umělá inteligence? Zdá se, že to je jen začátek. Analytici totiž tvrdí, že by AI mohla být významným hnacím motorem pro budoucí globální ekonomický růst.

Vyplývá to alespoň z nejnovější studie konzultační společnosti PwC s názvem Global Artificial Intelligence Study. Podle ní se dá očekávat, že AI do roku 2030 zvýší celosvětové HDP zhruba o čtrnáct procent, což se rovná nárůstu o 15,7 bilionu dolarů, tedy asi 338 bilionů korun.

Jen pro srovnání, tento předpovězený ekonomický přínos je větší než aktuální kombinovaná výkonnost čínské a indické ekonomiky.

„Umělá inteligence je jednoznačně největší ekonomickou příležitostí v současném rychle se měnícím světě,“ říká Petr Ložek, vedoucí partner technologického poradenství PwC Česká republika.

Hlavní přínos podle něj bude spočívat v tom, že díky umělé inteligenci lze podstatně zvýšit produktivitu práce a automatizovat řadu úloh.

Podle studie by mohla právě vyšší produktivita světové ekonomice přinést 6,6 bilionu dolarů. Zároveň dalších více než devět bilionů dolarů výnosů může být spojeno s vedlejšími efekty zavádění umělé inteligence, což by mohlo vést k zvýšené poptávce a spotřebě.

Umělá inteligence podle PwC umožní firmám například lépe zacílit svou nabídku, více personalizovat a zatraktivnit zboží a služby a díky sníženým nákladům je nabízet zákazníkům za lepší ceny.

PwC očekává, že nejvíce bude zavádění AI ovlivňovat HDP v Číně a v Severní Americe. V Číně by HDP mohlo vzrůst dokonce o 26 procent, přičemž obě země by měly být odpovědné až za sedmdesát procent zmíněných ekonomických přínosů AI pro globální ekonomiku.

Růst umělé inteligence však podle PwC bude také znamenat potenciální zánik některých současných pozic a povolání. To nicméně nemusí nutně vést k nárůstu nezaměstnanosti, jelikož se očekává, že naopak vznikne mnoho nových pracovních pozic spojených s AI.

Studie PwC také naznačuje, že největší přínosy z nasazení umělé inteligence by mohly mít sektory jako zdravotnictví a farmaceutický průmysl díky pomoci v diagnostice a následné cílené zdravotní péči. Těžit bude z nové technologické revoluce také automobilový průmysl, například díky rozvoji autonomních vozů.