V České republice by mohlo dojít k největšímu obchodu v agrárním sektoru za posledních sedm let. Britští investoři ze skupiny Paine Schwartz Partners se dle pondělního zjištění Hospodářských novin rozhodli prodat zemědělská aktiva napříč regionem střední a východní Evropy.

Prostřednictvím britské skupiny Spearhead je z jedné třetiny drží i v Česku. Spearhead obhospodařuje přes 25 tisíc hektarů půdy zejména v jihovýchodním pásu republiky, táhnoucím se od jihu Čech až po střední Moravu. Je tak druhou největší zemědělskou skupinou v Česku.

„Transakce je v současnosti ve fázi, kdy přicházejí nabídky od zájemců,“ uvádí HN s odkazem na Iaina Dykese, jednoho z jednatelů českého Spearheadu, kam v Česku spadají firmy jako Eurofarms nebo Salix Morava.

Podle agrárního analytika Petra Havla může být důvodů k prodeji hned několik. „Po poměrně razantním nárůstu v předchozích letech v ČR v současné době stagnuje cena zemědělské půdy, takže lze hůře spekulovat na růst cen,“ vysvětluje Havel.

„Na evropské úrovni sílí odpor vůči velkým zemědělským podnikům, takže to může být i věc image. Od roku 2023 se také začne uplatňovat inovovaná Společná zemědělská politika EU, která bude zelenější,“ připomíná analytik.

Úmysl oznámit transakci ještě neznamená, že k ní reálně dojde.

„V praxi to znamená více regulací a obecně vyšší nákladovost zemědělské produkce, navíc půjde na dotace na produkci méně peněz,“ vyjmenovává možné důvody prodeje. Zároveň upozorňuje, že všechny takové spekulace jsou předčasné, protože úmysl oznámit transakci ještě neznamená, že k ní reálně dojde.

Spearhead loni v pěti zemích, ve kterých je aktivní, hospodařila na pozemcích o rozloze 90 tisíc hektarů a konsolidovaně utržila pět miliard korun s EBITDA kolem jedné miliardy. Firmu však dolů stahují dluhy. 

Právě ty spolu s očekávanými nižšími podporami v zemědělství, které ve finále často rozhodují o ziskovosti či neziskovosti podniku, vykreslují případný prodej skupiny Spearhead jako logický.

Analytik Petr Havel navíc upozorňuje na takzvanou taxonomii, tedy hodnocení investic dle jejich dopadu na životní prostředí. „Což ústí a bude ještě více ústit do stavu, kdy budou o podobě zemědělství spolurozhodovat nezemědělské subjekty, například prostřednictvím podmínek stanovených pro zamýšlené investice,“ konstatuje Havel.

Tak velký balík zemědělské půdy v Česku k prodeji už dlouho nebyl. Naposledy zde došlo k velké agrární transakci, když před sedmi lety koupil druhý nejbohatší Čech Radovan Vítek za více než miliardu korun podnik Spojené farmy s polnostmi o rozloze 20 tisíc hektarů.

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Vzhledem k tomu, že cena půdy v čase neustále stoupá a že je dnes obtížné vůbec nějakou zajímavou zemědělskou plochu koupit, mohl by se o ni strhnout boj mezi nezemědělskými subjekty včetně developerů nebo bankovních domů. To je podle Havla trend viditelný zejména mimo Evropu.

„Byla by ale škoda tak rozsáhlou plochu využít nezemědělsky, protože tím by se na další ploše snížila schopnost naší krajiny zadržovat vodu,“ říká Havel, podle nějž by měl nabízená česká aktiva Spearheadu získat ideálně český subjekt. Druhý nejsilnější agrární podnik v zemi získá i silný ekonomický a politický tlak.

V rámci rozložení sil v agrárním sektoru mezi velké nadnárodní hráče ale Petr Havel spíše očekává, že nový vlastník bude zahraniční.