Na sklonku roku se hodí bilancovat, a tak jsme pro vás spolu s předními českými headhuntery dali dohromady přehled nejvýraznějších manažerských přestupů uplynulých dvanácti měsíců. A že se v horních patrech českého byznysu ve druhém pandemickém děly věci. Otřásal se svět
e-commerce, projevila se ženská síla a taky jedna velká tragédie.

Ne vždy ale bylo na pořadu dne přetahování zajímavých jmen mezi firmami. Top manažerky a manažeři letos ukázali i to, že někdy se vyplatí prostě poctivě dřít a počkat si na výtah do nejvyšších pater korporace. Anebo na letadlo za oceán.

Ladislav Bartoníček
CEO PPF Group

Ladislav Bartoníček, PPF

Nezáviděníhodný úkol ve smutných časech – pokračovat v odkazu jedinečného byznysového stratéga. Po tragickém úmrtí Petra Kellnera přebral Ladislav Bartoníček letos na jaře otěže největší české finanční skupiny. PPF navíc převzal v nelehké době, kdy se poprvé za svou historii dostala do červených čísel. Loňský rok pro ni znamenal ztrátu 291 milionů eur, tedy zhruba 7,4 miliardy korun.

Bartoníček už si ale v čele Kellnerovy skupiny připsal první velké vítězství: PPF se podařilo prosadit spojení Air Bank a českého a slovenského Home Creditu s Moneta Money Bank.

Dragoș Constantinescu
CEO Plzeňský Prazdroj

Největší český pivovar vede od června úspěšný manažer japonské nápojářské skupiny Asahi, který do Prazdroje přišel z Rumunska. Šéfoval největšímu tamnímu pivovaru Ursus, který pod jeho vedením výrazně vyrostl, a teď bude kromě Prazdroje řídit i aktivity skupiny Asahi na českém, slovenském, rakouském a německém trhu.

V minulosti Constantinescu pracoval mimo jiné šestnáct let pro British American Tobacco. „Nový dynamický CEO Prazdroje má velký byznys drive a patří mezi silné podporovatele společenské odpovědnosti a diverzity,“ komentuje jeho přestup do Česka Martina Grygar Březinová z headhunterské společnosti Egon Zehnder.

Jan Hanuš
CEO Mall Group

Jan Hanuš_CEO MALL Group

Loni v lednu dosazený šéf Mall Group dostal od Jakuba Havrlanta dva úkoly – přehoupnout se se skupinou do zisku a připravit ji na prodej. O rok později: check & check.

Hanuš je ostatně kovaným manažerem s pestrou kariérou. Do české e-commerce skupiny přišel z maďarského Telenoru, kterému dva roky šéfoval, předtím vedl potravinářské Emco a působil i ve vedení Kosteleckých uzenin. Před příchodem do Mallu byl tři roky zodpovědný za obchodní, nákladovou a HR stránku telekomunikačního byznysu PPF – kterému se daří skvěle.

Claudia Viohl
CEO E.ON

První ředitelka českého E.ON a zároveň jedna z mála žen ve vrcholném managementu energetických firem na tuzemském trhu před sebou nemá malé výzvy. Ať už je to krize okolo cen energií, nebo složitá situace s povolenkami. Není to nicméně nic nového pro Claudii Viohl, která pro E.ON pracuje už dvacet let a do Prahy přišla z pozice šéfky nákupu v mateřské německé korporaci.

Olin Novák
CEO Rohlik.cz

První český jednorožec, online supermarket Rohlik.cz, do letošního podzimu vstoupil s novým šéfem. Manažer Olin Novák povýšil na velitele celého Rohlíku z role obchodního ředitele skupiny. V minulosti vedl marketing a oddělení nákupu, později se podílel na rozvoji byznysu Rohlíku v Maďarsku, Rakousku i Německu.

„Před svojí štací v online supermarketu Tomáše Čupra působil Novák sedm let v Tescu, kde řídil marketing pro střední Evropu,“ připomíná Marek Petruš, jeden z headhunterů v Bubenik Partners.

Marijana Vasilescu
CEO Sberbank CZ

Banku Sberbank od srpna nově vede Marijana Vasilescu, zkušená manažerka, která v minulosti působila ve finančním sektoru na vedoucích pozicích v Rumunsku, Rusku, Kazachstánu a Srbsku. „Sberbank je první bankou na českém trhu, která má ve svém čele ženu. Jsem zvědavá, jaká velká banka ji bude následovat,“ doplňuje Grygar Březinová z Egon Zehnder.

Karel Foltýn
Head of Global PXT/HR Engagement Amazon USA

Několik let zastával roli HR ředitele pro střední a východní Evropu, potom šéfoval HR všech fulfillment center Amazonu napříč celou Evropskou unií. V květnu 2021 si ale Karel Foltýn vysloužil letenku přes oceán a manažerský výtah přímo do centrály Amazonu. Tam od letoška velí globálnímu HR, respektive PXT, tedy People Experience and Technology, jak Amazon personalistiku zaměřenou na vztahy se zákazníky rebrandoval.

Aleš Veselý
CEO Sazka

Z marketingu do nejvyššího patra. Novým generálním ředitelem loterijní společnosti Sazka je od února dosavadní ředitel marketingu Aleš Veselý, který ve funkci vystřídal Roberta Chvátala. Ten postoupil do role předsedy představenstva Sazky a nadále řídí mateřskou skupinu Sazka Group.

Klára Starková
CCO Moneta Money Bank

Z pozice výkonné ředitelky divize finančních služeb v Accenture, kde měla na starosti středoevropský consulting pro velké finanční instituce s obraty v řádech stovek milionů eur, v polovině roku Klára Starková přesedlala do představenstva banky Moneta. Tam působí v roli výkonné šéfky zodpovědné za IT, infrastrukturu a sdílené služby, což je role, ve které dříve strávila devět let v Generali pojišťovně.

David Soukup
CFO Packeta

Dosavadní obchodní ředitel Linetu, který měl na starosti globální růst a tržby, převlékl dres a z říše Zbyňka Frolíka zamířil do jiného miliardářského týmu – k Simoně Kijonkové do její Zásilkovny. David Soukup je od listopadu šéfem financí a členem nejužšího vedení skupiny Packeta, sedí v představenstvu a podílí se na strategických rozhodnutích a ambiciózních plánech na růst logistické skupiny.

Peter Jirásek
CFO PFNonwovens

O zajímavý přestup napříč obory a velký návrat domů se postaral Peter Jirásek, manažer s dvaceti lety zkušeností z globálních finančních pozic napříč několika kontinenty. Naposledy Jirásek řídil finance v Delphi Technologies, společnosti s obratem přes tři miliardy dolarů, osmnácti továrnami a osmnácti tisíci zaměstnanci. Letos v květnu se ale vrátil do Česka na post finančního ředitele PFNonwovens Holdingu, jednoho z lídrů výroby netkaných textilií ve světě.

„Manažeři, kteří vyrostli v Česku a šli po úspěšné mezinárodní kariérní dráze, se vracejí zpět a pomáhají českým šampionům s jejich dalším růstem a globalizací. Tak je tomu i v případě Petera Jiráska a PFNonwovens,“ říká k tomu Jan Bubeník, zakladatel a řídící partner Bubenik Partners.

Rok střídání a přetahování napříč obory

Jaké trendy ukázal letošní trh s manažerskými přestupy a postupy? Výrazně přibylo žen v představenstvech korporací, bankami počínaje. A jak ukazuje třeba Rumunka Vasilescu, začínají se více prosazovat i v exekutivním vedení.

„Oproti loňskému roku proběhlo velké množství změn v marketingových rolích, od Rohlíku přes Košík až po Alzu,“ připomíná Lucie Teisler, partnerka v headhunterské společnosti Anderson Willinger. „Díky covidu také mizí rozdělení trhu na e-commerce a zbytek, které léta panovalo. Online svět častěji sahá po lidech z korporací a naopak,“ vysvětluje Teisler.

Podle ní je také vidět častější změna funkcí top manažerů a dramatický nárůst nabírání šéfů mezi obory. „Před čtyřmi lety to byla u ředitelských rolí maximálně pětina případů, teď je to přes čtyřicet procent.“

Dalším trendem roku 2021 byla i lavina změn na postech ředitelů velkých retailových firem a společností zaměřujících se na rychloobrátkové spotřební zboží, kteří si navíc jako nové CEO často přiváděli expaty.