Organizátoři olympijských her v Tokiu ve středu definitivně oznámili přísná pravidla, za kterých se budou hry konat. Mezi nejdůležitější patří zákaz prodeje a konzumace alkoholu v místech konání her. Jeden z členů olympijského výboru označil nadcházející sportovní svátek za „armagedon“.

Podle Japan Times organizátoři her původně zvažovali pouze omezení prodeje alkoholu, po kritice veřejnosti se ale rozhodli alkohol zakázat úplně.

Kromě toho budou muset diváci přicházející na místa konání nosit masky, z důvodu vysokých teplot v Japonsku si je však budou moct ve venkovních prostorech při dodržování dostatečné vzdálenosti sundat. Do areálu je však organizátoři nevpustí se zvýšenou teplotou nebo jinými příznaky, a to bez nároku na vrácení vstupného.

Odložení olympijských her z loňského roku přineslo obrovské výdaje. Organizátoři v prosinci 2020 odhadovali cenu celých her na 15,4 miliardy dolarů, včetně nákladů na roční odklad ve výši 2,8 miliardy. Do dnešního dne však cena odkladu vzrostla na tři miliardy.

Původně se předpokládalo, že olympiáda bude tradičně velkým lákadlem pro turisty, ale zákaz vstupu zahraničním divákům rekonvalescenci turismu překazil. Dle agentury Reuters v roce 2019 Japonsko navštívilo skoro 32 milionů turistů, kteří zde utratili skoro 44 miliard dolarů. V roce 2020 čísla klesla o 87 procent a výdělek z turismu činil nejméně za posledních 22 let. 

Zrušení olympijských her už je (i díky pojišťovnám) velice nepravděpodobné. Znamenalo by ztrátu přibližně 0,33 procenta japonského HDP, jak uvedl Nomura Research Institute. Ekonom tohoto institutu Takahide Kiuči však také řekl, že pokud by olympiáda přinesla další vlnu pandemie do regionu, ekonomické ztráty by byly daleko vyšší.