Nedostupné hypotéky, vysoká inflace a ceny energií i rostoucí náklady na výstavbu už nutí některé developery přehodnocovat své rezidenční projekty, respektive způsob, jakým je dodají na trh. Přesně to se týká také projektu Letnian v pražských Letňanech, který připravuje společný podnik skupin Kaprain a Syner Group.
„Dospěli jsme do stavu, kdy jsme si řekli, že v téhle době nedává smysl se pustit do realizace tak, jak jsme ji původně naplánovali. Už to prostě nemůže fungovat,“ popisuje ředitel společnosti Residence Letňany 22 Martin Kubišta, který je zároveň garantem programu BYX. Právě BYX vznikl poté, co investoři projekt pozastavili a hledali cesty, jak přenastavit prodejní mechanismy.
Jde o model rent-to-own, který se už využívá v zahraničí a první projekty tohoto typu se objevují i v Česku. Funguje zjednodušeně tak, že klient si vybere byt, ve kterém bude po přechodnou dobu žít jako nájemník s předkupním právem. Až bude mít dostatek prostředků, vezme si hypotéku nebo sežene hotovost a nemovitost odkoupí, přičemž část sumy splatí už předem v rámci měsíčního nájmu.
„Kombinujeme tím vlastnické a nájemní bydlení. Klient bude nájemcem ve vlastním bytě, může si ho vybrat, upravit, vybavit. Ačkoli lidé stále potřebují bydlet, myslíme si, že v současné době by zájemce byt koupit nechtěl nebo nemohl. Proto koupi bytu odsouváme na dobu, kdy to bude výhodnější. Bydlet ale může hned,“ vysvětluje Kubišta.
Program BYX je stejně jako bytový dům Letnian výsledkem spojení skupin Kaprain a Syner Group. A vedle výstavby v Letňanech za 1,25 miliardy, která by měla začít někdy na jaře a dokončena bude za dva roky, by měl fungovat minimálně ještě u dalších dvou projektů.
Rezidence na Plachtě, Hradec Králové
Rezidence na Plachtě, Hradec Králové
Nový Perštýn, Liberec
Nový Perštýn, Liberec
„Připravujeme výstavbu posledního bytového domu v Hradci Králové v rámci projektu Rezidence na Plachtě, který je samostatnou investicí Syner Group. A v liberecké čtvrti Nový Perštýn, kde vzniká pod taktovkou Syner Group za 2,5 miliardy asi 400 bytů, chceme na jaře spustit prodej druhé etapy. U obou projektů bychom rádi aplikovali BYX,“ říká Kubišta s tím, že by se model BYX měl v ideálním případě rozšířit i do dalších oblastí a také na projekty jiných investorů.
Prakticky má program BYX přesně fungovat tak, že na počátku klient složí zálohu v minimální výši pěti procent z kupní ceny bytu. Podle výše zálohy se pak upravuje mimo jiné třeba cena nájmu. Poté klient podepíše smlouvu o kupní smlouvě budoucí, přičemž se stanoví fixní kupní cena bytu, která se po dobu účasti v programu nemění. Klient má od kolaudace bytu čtyři roky, během kterých se může rozhodnout, kdy částku doplatí. Mezitím platí nájemné, které by mělo být podle propočtů BYX nižší než běžná splátka hypotéky na danou nemovitost.
„Pokud účastník už byt nechce koupit, může svoji pozici přenést na jiného zájemce a inkasovat rozdíl v tržní hodnotě. Do doby zaplacení kupní ceny je možné byt i podnajmout ještě někomu jinému,“ dodává Kubišta.
BYX není první, kdo se na českém trhu pouští do modelu rent-to-own. V létě například vstoupila na trh služba Ownest, do níž vlastnicky vstoupila realitní skupina European Hosing Services a která cílí s tímto modelem na mladé lidi, kteří by si rádi pořídili vlastní bydlení, ale aktuálně nemají šanci na hypotéku dosáhnout nebo ji splácet.
Rozdíl je v případě tohoto startupu, za jehož vznikem stál někdejší investiční společník nájemního fondu Heimstaden Martin Machala, ten, že služba Ownest klientům byty kupuje jednotlivě napříč trhem, zatímco BYX jim má nabízet byty v rámci konkrétních projektů.