V Česku se rozjíždí nová platforma, která umožní přímé mikroinvestice do nemovitostí v Evropě. Cílí na drobné investory, kterým má k investici stačit sto eur, v některých případech dokonce jen tisíc korun.

Aplikace BrikkApp není na trhu mikroinvestic do nemovitostí nováčkem, existuje už přes dva roky. Dosud ale fungovala jen jako platforma, kde si lidé mohli snadno na jednom místě najít informace o zhruba 180 realitních crowdfundingových možnostech a příležitostech z celé Evropy i Česka.

Aplikaci vytvořili sourozenci Jan a Jana Večerkovi, kteří stojí i za programátorskými kurzy Coding Bootcamp Praha. „Nově spouštíme možnost, kdy si člověk udělá jednu registraci na BrikkApp a přes ní bude mít přímý přístup na zatím šest crowdfundingových platforem,“ říká Jan Večerka.

Tenhle počet a tím i nabídka investičních příležitostí se ale má brzy zvýšit. Připravena je podle Večerky další víc než desítka platforem, které brzy na BrikkApp přibudou.

Zatím tak zájemce získá možnost přímo investovat v malých částkách do nemovitostí v Česku, Německu, Rakousku a Nizozemsku. Brzy se ale přidají i podobné služby z Velké Británie a Pobaltí.

„Naším cílem je nabízet příležitosti platforem z regionů, které mají stabilní investiční prostředí, a tím redukovat investiční riziko našich investorů,“ říká Večerka, který zdůrazňuje, že spolupracují jen s těmi službami, které dlouhodobě znají a od kterých mají data o jejich předchozích investičních příležitostech.

„Každá příležitost prochází naším risk analytickým nástrojem. Zkoumáme především hodnotu nemovitosti vůči celkovému zatížení úvěry, lokalitu projektu, o jaký typ projektu se jedná, a podobně. Celkem jde o více než dvacet parametrů, které stanovují konečné riziko projektu,“ dodává Večerka. Mezi zapojenými českými hráči je společnost Occollo, Večerkovi ale jednají i s dalšími službami.

Je z čeho si vybírat

V tomto segmentu patří mezi největší na českém trhu společnost Upvest, která úzce spolupracuje s Komerční bankou, a skrze niž už proběhlo přes devět tisíc investic. Ty míří na financování konkrétních developerských projektů v Česku. V případě Upvestu začínají investice od pěti tisíc korun. Druhý velký hráč u nás je Investown, ve kterém drží podíl Česká spořitelna.

Slibované výnosy u mikrofinancování nemovitostí pomocí crowdfundingových platforem se většinou pohybují mezi šesti a dvanácti procenty. Člověk za své peníze v podstatě získá buď přímo podíl na určitém nemovitostním projektu, nebo půjčuje své peníze na nový realitní projekt developerské společnosti.

Večerkovi se svou aplikací zdaleka nemíří jen na český trh. Právě naopak. „Od samotného začátku ji stavíme jako evropskou službu, ostatně i proto je primárně v angličtině a proto funguje všude,“ říká Jan Večerka s tím, že nyní chystají českou a německou jazykovou mutaci.

Další z plánů, jak chtějí Večerkovi svou službu dál rozvinout, je možnost nastavení „autoinvestice“, kdy si člověk bude pravidelně investovat a jeho peníze se rozdělí mezi projekty podle jeho předem nastavených kritérií.

Rozvoj BrikkApp pomohla patnáctimilionová investice, kterou sourozenci Večerkovi získali před dvěma lety od podnikatelů Františka Novotného a Aleše Hudečka, kteří vlastní mimo jiné e-shop s vlasovou kosmetikou Bezvavlasy.