Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomiku, byznys, politiku i kulturu. Vše důležité, zajímavé i bizarní.

Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.

Recept proti inflaci

Inflace je největší německý strašák, který naše západní sousedy poslední měsíce straší čím dál víc. A i když míru inflace v posledních měsících opticky snížila celoněmecká měsíční jízdenka za devět eur, zdražování je jinak patrné takřka všude.

Spolkový ministr financí Christian Lindner proto připravil balík daňových úlev v hodnotě deseti miliard eur. Klíčovými body jsou vyšší základní nezdanitelná částka a vyšší přídavky na děti.

Daňové úlevy by měly pomoci osmačtyřiceti milionům Němců. „Těží z toho zaměstnanci a osoby s nízkými příjmy, důchodci a osoby samostatně výdělečně činné, studenti se zdanitelnou brigádou a především rodiny,“ napsal Lindner v článku pro deník FAZ.

Podle levicových stran a spolků ale budou z takových opatření profitovat spíše lidé s vyššími příjmy než chudé domácnosti, a ve výsledku se tak jen zvýší nerovnost ve společnosti. 

Kolik stojí válka? 

Němci jsou mistři studií a prognóz. Teď odborníci rovnou ze tří ekonomických institutů společnými silami propočítali, na kolik Němce vyjde válka na Ukrajině a protiruské sankce. Do konce této dekády podle nich přijde Německo kvůli dopadům války a zejména vysokým cenám energií o víc než 260 miliard eur.

Například na pracovním trhu bude prý jen příští rok o 240 tisíc míst méně, než by bylo v případě, kdy by Rusko nezaútočilo. A samotné HDP má podle studie, která počítá se současnými cenami energií, příští rok být o 1,7 procenta nižší. Nejvíc však současná situace zasáhne pohostinství a také energeticky náročné obory, jako je třeba chemický průmysl. 

Ekonomika na suchu

Za poklesem HDP ale není jen ruská agrese. Svoji roli hraje i sucho, kterým netrpí jen životní prostředí, ale také ekonomika. A to tak silně, že nízká hladina vody v Rýnu zvyšuje riziko recese v Německu. Nákladní doprava na této nejdůležitější vodní dopravní tepně u našich západních sousedů je totiž zastavena, a oslabená ekonomika tak dostává další ránu.

„Očekáváme, že německá ekonomika se od třetího čtvrtletí propadne do mírné recese a v roce 2022 by měla růst pouze o 1,2 procenta. A pokud bude hladina vody i nadále klesat, může růst klesnout i těsně pod jedno procento,“ řekl hlavní ekonom Deutsche Bank pro Německo Stefan Schneider.

Problém s nedostatkem vody navíc souvisí i s energetickou krizí. Právě po Rýnu se totiž dopravuje uhlí do elektráren, které podél této řeky stojí. Nyní však sucho tuto trasu brzdí. 

Bitva o polévku

Slovíčko pro dnešní den je Die Suppe – polévka. K tomu si přidáme Die Feldsuppe – neboli polní polévka. Právě kvůli polní vojenské polévce se rozhořel v Německu spor.

Rozpoutal ho obchodní řetězec Rewe, který ve svých obchodech na východě země začal prodávat konzervy s polévkou pojmenovanou polní polévka NVA neboli Národní lidové armády z bývalé NDR.

Foto Picture Alliance/Soeren Stache

Jenže polévka ze žlutého hrachu, vepřového bůčku, zeleniny a kotlety se vůbec nezamlouvá uznávané Spolkové nadaci pro zpracování dějin diktatury. Kritizuje, že prodejem polévky, která je označená symboly diktatury, se banalizuje bezpráví, jež v bývalém východním Německu vládlo.

Představitelé Rewe ale kritiku odmítají s tím, že nezobrazují žádné zakázané symboly. Navíc poptávka po výrobcích připomínajících NDR je na východě Německa velká a je součástí tamní kulturní identity. Tak Guten Appetit.