Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura.

Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.

Potřebujeme vás

Německu chybí lidi. Hodně lidí. Potřebuje 400 tisíc přistěhovalců ročně. Nejde navíc o žádná hausnumera neziskovek, které pracují s imigranty, ale o čísla spolkového úřadu práce. Jeho šéf Detlef Scheele varuje před masivními problémy s nedostatkem lidí na trhu práce.

Ten jen letos přijde kvůli stárnutí populace o 150 tisíc lidí a v dalších letech se situace ještě zhorší. Podle Scheeleho chybí lidé takřka všude, od pečovatelů, řemeslníků přes lidi v logistice až po akademiky. Rozhodující je ale podle něj cílená migrace.

Proud od Elon

Tesla začala v Německu prodávat elektřinu. Společnost, která kromě aut prodává třeba i solární panely, vstoupila u našich sousedů i na trh s elektřinou z obnovitelných zdrojů.

Zatím ji nabízí jen na jihu spolkové republiky, ale čeká se, že brzy bude dostupná v celé zemi. Zavedení velcí hráči na tomto trhu přiznávají: bereme to velmi vážně.

A do sedla

Místo objíždění nákupů autem by měli Němci víc naskakovat do sedla nákladních kol. Jejich prodej chce až miliardou eur podpořit strana Zelených.

Kdo si bude chtít nákladní kolo koupit, by měl podle jejich návrhu dostat příspěvek ve výši tisíc eur. Celkem chtějí Zelení investovat do milionu nákladních kol.

Nyní Německo podporuje koupi takových bicyklů například pro firmy nebo obce (za tři roky jich byla necelá tisícovka), nově by se měla podpora týkat i jednotlivců. Kritici z ostatních stran to odsuzují jako populistický krok pro lidi z vyšší třídy.

Pryč s tím

Pár týdnů před volbami natiskl True Fruits, výrobce smoothie z Bonnu, na lahve se svými džusy jména jednotlivých politických stran a úryvky z jejich volebních programů. Co příchuť a barva smoothie, to jiná partaj.

Z kampaně „tíha volby“ se nakonec stalo politikum, ze kterého si černý puntík odnáší obchodní řetězec Edeka.

Ten totiž odmítl prodávat džusy s nápisem krajně pravicové AfD a na sociálních sítích postoval obrázek jen s půlkou lahve a nápisem: „vpravo u nás není místo“ a lahve s touhle etiketou poslal výrobci zpátky.

True Fruits a jeho příznivci ale hned na sociálních sítích kontrovali s tím, že osvěta je nejlepší cestou a krok řetězce je nedemokratický.

Umění v umění

Šest let byla zavřená. Teď se po kompletní rekonstrukci konečně otevřela Nová Národní galerie v Berlíně světu. Během renovace řemeslníci rozložili celou stavbu jako puzzle o více než 35 tisících dílech, které po sanaci základní hrubé stavby zase skládali na své místo. Náročný a dlouhý proces vyšel na 140 milionů eur.

Stavba, která patří k mistrovským dílům moderní architektury a kterou navrhl Ludwig Mies van der Rohe, stojí za návštěvu i jen sama o sobě.