Téměř polovina všech Čechů má čas od času problémy se spaním. Odborníci se shodují na tom, že mezi hlavní příčiny patří stres, který nám večer nedovoluje vypnout a kvůli kterému se v posteli převalujeme někdy až dlouhé hodiny.

Mezi poslední trendy, které mají pomoci překonat nespavost, patří těžká deka, tedy přikrývka, která je navržena tak, aby vážila zhruba desetinu toho, co vy. Trend odstartovala společnost Gravity Blanket, které se na projekt podařilo na Kickstarteru místo plánovaných 21 tisíc dolarů vybrat téměř pět milionů dolarů.

Těžké deky mají navodit pocit, že vás někdo objímá, zároveň vám svou tíhou zabraňují v častém převalování. Vzhledem k tomu, že přikrývka může vážit až 12 kilo, si možná rozmyslíte, zda stojí za to se natáhnout pro telefon na nočním stolku. Mimo to mají tyto peřiny snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu a naopak podporovat produkci melatoninu a serotoninu, které by vás měly zklidnit a pomoci vám usnout.

Používání těžkých přikrývek ale není žádná novinka, připomíná novinářka Jia Tolentino v magazínu The New Yorker, která přikrývku vyzkoušela a napsala o ní pochvalný článek. Dříve se využívaly například v terapii na zklidnění lidí (a zvířat) s psychickými obtížemi.

Kde takovou těžkou deku pořídit? Výrobců je už několik, ale připravte se na to, že si za kvalitní a ničím nerušený spánek připlatíte. Originální Gravity Blanket vás vyjde nanecelých šest tisíc korun. Levnější verzi nabízí britská společnost Gravity, která přikrývku nabízí za necelé čtyři a půl tisíce korun. Na Amazonu najdete ale i deky za něco málo přes dva tisíce korun. Koupit je můžete i v českých e-shopech, třeba tady.

Máte s těžkou dekou zkušenost? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině.