Chcete být bohatší? Zapomeňte na peníze a jděte si raději zase lehnout. Kdy jindy odpočívat než právě dnes, v neděli? Navíc spánek je podle The New York Times novým sociálním statusem.

Čím více ho máte, tedy toho opravdu hlubokého, tím více energie budete mít a to se odrazí na kvalitě vašeho života.

Tomuto fenoménu – tedy pořádně si odpočinout – se v poslední době věnuje stále více startupů. Ať už se jedná o vývoj nových wearables, které monitorují délku spánku, nebo mozkových stimulátorů zlepšujících jeho kvalitu.

Čtěte také: Stop převalování aneb 5 triků, jak usnout, když vám hlava třeští z práce

Třeba Hugo Mercier, vývojář a inovátor, vybral téměř 10 milionů dolarů na vývoj čelenky, která k navození spánku využívá speciální vlnění.

Jeho vynález se jmenuje Dreem a je odzkoušený na 500 lidech.

Thim je zase vychytávka australského vynálezce Bena Olsena. Nosí se na prstu hodinu před spaním a každé tři minuty vás upozorňuje na to, abyste zůstali vzhůru, protože ačkoliv to může znít podivně, disrupce spánku může paradoxně vyléčit jeho poruchy.

003_KS_THIM_LIGHT

Spánkem na profesionální úrovni se zabývá taky Matthew P. Walker, profesor neurovědy a psychologie na Kalifornské univerzitě, který vyvinul Sense, jenž shromažďuje data „spáčů“, kteří tento přístroj vlastní.

Sense dokáže vyhodnotit příznivé podmínky pro spaní v ložnici, tj. kvalitu vzduchu a dalších rušivých elementů, které ovlivňují kvalitu hlubokého odpočinku.

Obecně je totiž známo, že nedostatek spánku ovlivňuje zdraví. Imunitní systém bude oslabený a vy budete mít sklon k depresím, obezitě nebo vážným nemocem, jako jsou rakovina nebo cukrovka.

Čtěte také: Odhoďte pyžamo a spěte nazí. Pomůže vám to zbohatnout i zhubnout

A tak lidé, kteří nespí, stojí hodně peněz už jen tím, že jsou více nemocní. Podle prestižní americké výzkumné instituce Rand Corporation způsobí nespavost jen v USA náklady ve výši 411 miliard dolarů.

To si uvědomuje třeba farmaceutická společnost Aetna, která vyplácí svým zaměstnancům až 500 dolarů ročně v případě, že prokážou, že spali minimálně sedm hodin 20 dnů v řadě.

A důležitosti spánku si je vědom i zakladatel Amazonu Jeff Bezos, který si do práce nosil spací pytel. Říkával, že jeho osmihodinový spánek je dobrý pro všechny akcionáře společnosti.

Spánek je v dnešní době zkrátka měřítkem úspěchu a taky velkým byznysem pro spoustu technologických firem. Vnímejte ho jako přírodní „prodlužovák“ vašeho života.