Česká internetová scéna si na sklonku roku připisuje významný obchod. Brněnský nástroj Webnode, umožňující snadné vytváření webových stránek, kupuje belgický webhostingový velikán team.blue.

Detaily transakce strany nezveřejnily, ale podle informací Forbesu jde o obchod v řádech jednotek miliard korun. Dosavadním majoritním vlastníkem byl zakladatel firmy Vít Vrba, deset procent držel Reflex Capital miliardáře Ondřeje Fryce.

„Jsem opravdu hrdý na to, že se Webnode připojuje k jedné z největších hostingových skupin v Evropě, a může tak těžit z napojení na jejich silnou síť,“ říká k obchodu Vít Vrba, který skrze svůj devět let starý švýcarský vehikl Novira Investment vlastní podíly v rozjetých startupech Reservio, Survio nebo Smartlook.

„Zároveň je pro mě velmi důležité, že team.blue řídí nekorporátní lidé, kteří podporují i nadále startupového ducha Webnode a firemní kulturu orientovanou primárně na lidi,“ dodává Vrba.

Webnode byl od svého začátku v roce 2008 soustavně v černých číslech. „Poslední dobou mi přijde, že startup musí být synonymem pro bezednou díru na finance, že kdo nepálí peníze, jako by nebyl. Webnode je však krásným příkladem toho, že to jde i jinak,“ komentuje úspěšný počin Ondřej Fryc.

Webnode má nejvíce uživatelů v Česku, Brazílii, Španělsku, Portugalsku a Itálii

Služeb brněnské firmy, kterou z role CEO vede Josef Hos a která má lehce přes sto zaměstnanců, využívá více než 40 milionů uživatelů po celém světě. Podle výroční zprávy na Webnode běží primárně osobní weby a blogy. Část však tvoří i neziskové organizace, školy, úřady či menší podnikatelé.

Belgická firma team.blue vznikla teprve loni, a to spojením velkých webhostingových hráčů Combell Group, TransIP Group a Register Group. Letos míří na 300 milionů eur v tržbách.

„Poskytovat snadné, ale funkční produkty více než dvěma milionům zákazníků po celé Evropě je základem naší DNA, s Webnode na palubě jsme tak zase o krok blíž k naplnění naší vize,“ komentuje nákup CEO team.blue Jonas Dhaenens.