Dovolená v Německu nepatří mezi hity. Zatímco do Rakouska jezdí pomalu každý druhý, náš západní soused – s výjimkou Berlína – stojí dost mimo hlavní zájem Čechů. Je to ale velká škoda, protože zrovna Německo má co nabídnout, není to daleko a služby jsou na špičkové úrovni.

Takže? Jedeme!

Na pláž! – Boltenhagen

Je léto, chceme pláž. Ať už u Baltského, nebo Severního moře, jsou jich desítky. Zkuste třeba 4,5 kilometru dlouhou pláž z bílého písku v Boltenhagenu nedaleko města Wismar. Samozřejmostí jsou typické košíky pro posezení, které chrání před větrem. Nebude tu tolik lidí jako v profláknutém Warnemünde, které se pyšní patnáct kilometrů dlouhou a 200 metrů širokou bělostnou pláží.

Bez plavek – Lipsko

Jestli na dovolené toužíte po troše autenticity, zkuste některou z nudistických lokalit. Nudismus má v Německu (a zejména na východě) pořád spoustu příznivců, kteří se občas vydají i mimo pro ně určené pláže. Každopádně pokud má být zážitek intenzivní, běžte třeba na nudistickou FKK pláž u lipského jezera Kulkwitzer See, kterému místní říkají láskyplně „Kulki“.

Do člunu – Spreewald

Zvolníme. Nedaleko českých hranic je Spreewald – oblast slavná nejen pro kyselé okurky, ale také protkaná tisícovkou kilometrů vodních kanálů. Vydejte se třeba do městečka Lübben, půjčte si kanoe a vyzkoušejte si cestu neuvěřitelně romantickou vodní krajinou.

Na brusle – Flaeming

Proč jezdit až do Berlína, když kousek před ním můžete zastavit a vyzkoušet obrovský areál pro bruslaře. Jmenuje se Flaeming Skate, má přes 200 kilometrů tras z toho nejjemnějšího asfaltu, aby člověk nebyl po pár hodinách jízdy vyklepaný jako ratlík a po kterém brusle jedou skoro samy, a kdo rád jezdí na inlinech, měl by to tady alespoň jednou zkusit.

Nejdelší okruh měří téměř sto kilometrů a cestou se dá nejen kochat krajinou, ale i zastavit v některé z příjemných hospod na trase.

Do Švýcarska – Königstein

Asi patnáct kilometrů od českých hranic je jedna z největších skalních pevností v Evropě, komplex padesáti budov Königstein. Je na stolové hoře uprostřed Labských pískovců v Saském Švýcarsku. Dostat se na něj můžete romantickou a pohodlnou cestou: lodí a pak výtahem. V téhle oblasti je parádních cílů ale o dost víc. Vyplatí se třeba vydat ještě o kousek dál na druhý břeh Labe na skalní vyhlídkový most Bastei. Tohle Švýcarsko stojí za vidění.

Do pohádky – Rothenburg ob der Tauber

Tohle krásné středověké město v Bavorsku připomíná až kýčovité kulisy pro pohádku a pro mnohé ztělesňuje typickou představu o tom, jak to vypadá v Německu.

Popravdě, půlka města nemá se středověkem moc společného: postavili ji znovu po vybombardování během druhé světové války. Vizuální dojem se tím ale nekazí.

V běžných dobách bych sem nikoho snad neposlala, je to takový německý Krumlov, kam míří davy turistů z Asie a Ameriky – ročně asi dva miliony lidí. Ale teď by tu mohlo být volněji.

Do skal – Frankenjura v Bavorsku

Máme tu další Švýcarsko, tentokrát Franské. Je v Bavorsku, patří k největším přírodním parkům v Německu a je rájem pro lezce. Je tu na čtrnáct tisíc lezeckých cest na vápenci. Obrovské množství skalních útvarů a krásné krajiny ale nadchne i ty, kteří volí raději horizontální než vertikální směr pohybu.

Do hutí – Průmyslový park Duisburg-Nord

info OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Úžasná krajina nemusí být jen ta přírodní. Dokonale to dokazuje průmyslový park Duisburg-Nord, který funguje v areálu bývalých hutí a oceláren Thyssen Krupp. A že slovo park není nadsazené, dokazuje i fakt, že tohle místo zabírá na 180 hektarů a třeba deník Guardian ho zařadil mezi top deset „městských oáz světa“. Mimochodem, dá se tady třeba i potápět v bývalém plynojemu, lézt nebo zajít do kina. Nejlepší je (kvůli barevnému osvětlení) přijít za tmy.

Skoro do Řecka – Walhalla, Bavorsko

Kousek od Řezna, které hodně lidí zná díky vánočním trhům, je monumentální památní Walhalla. Místo, které nechal vystavět v novoklasickém stylu král Ludvík I. Bavorský podle vzorů antického Řecka. Z úchvatného místa, na kterém se najednou uprostřed Bavorska ocitnete v jiném světě, je úžasný výhled na Dunaj.

Zapomeňte na slavný zámek jehožjménonejdevyslovit Neuschwanstein, jeďte radši na Walhallu a dejte si tam piknik.

Skoro k moři – Chiemsee

Když jsme v tom Bavorsku, otočte volantem a vydejte se na jih k „bavorskému moři“ – jezeru Chiemsee. Je to tu až kýčovitě krásné. Místo s průzračnou vodou, které je rájem pro všechny milovníky vodních sportů, se neokouká. Když to na koupání zrovna není, dá se jezero třeba objet na sedmdesát kilometrů dlouhé cyklostezce na kole. Bonus: je to skoro celé po rovině.

Na sever – Hamburk

Jestli vás to táhne spíš na sever, nesmíte minout Hamburk. Druhé největší německé město má trochu jinou atmosféru, než můžete v téhle zemi čekat. Nejlepší je se tady jen tak procházet okolo přístavu a podívat se ve čtvrti Hafencity na novou, teprve před čtyřmi lety otevřenou Labskou filharmonii.

Mimochodem, proslavila se už dlouho před otevřením a dokazuje, že i Němcům plány občas nevyjdou. Náklady na její stavbu se vyšplhaly na víc než desetinásobek proti původnímu plánu a vyšla téměř na miliardu eur. V moderní 110 metrů vysoké budově se dá i ubytovat v pětihvězdičkovém hotelu nebo se jen zajít podívat na terasu v šestém patře.