V pestrém, až matoucím světě módy existuje jistota, se kterou zaručeně (a doslova) nešlápnete vedle. Tenisky v bílé barvě se za posledních deset let staly unisexovým oděvním fundamentem. Jejich čisté a elegantní linie vítězí i ve světě všech těch ugly shoes a dad shoes z poslední doby, co na nohou vypadají jako vesmírná přibližovadla.

Sněhobílé tenisky u stylových mužů a žen poprvé výrazně zabodovaly během Olympiády 1924 v Antverpách, kdy se v nich tenisté radostně promenádovali i mimo travnatý dvorec. Skutečný boom ale zažily v uplynulém desetiletí. Vlnu vzedmul zejména oprášený minimalistický model tenisek Stan Smith od Adidas.

Pikantní je, že vlna nevznikla tak úplně spontánně. V marketingovém oddělení Adidasu měli všechno pěkně naplánované – od prvního hajpu přes vytyčený vrchol prodejů (2014) až po postupné odkráčení z výsluní a zlevňování. Na to existuje dokonce studie.

Bílé Stan Smith byly objektem touhy už v socialistickém Československu. V osmdesátkách pro fůru tehdejších příslušníků diskotékové subkultury „veksláků“ znamenaly bezmála zlatý poklad. Další vrcholnou bílou teniskou uplynulé dekády je nepochybně luxusní model Achilles od značky Common Projects, jenž minimalismus Stan Smith ještě zdokonalil a ostatní výrobci jej okamžitě kopírovali.

Achilles od Common Projects

Bílé tenisky vládnou stylovým městským třídám a suverénně v kancelářích nahrazují pánské hnědé polobotky a dámské boty na podpatku. Můžeme je nosit k džínám i k obleku a nikoho nepohoršíme – pokud tedy vybereme správný model.

Inspirujte se kvartetem sněhobílých tenisek pro letošní sezonu:

Axel Arigato

Axel Arigato Clean 90 Triple, 4740 Kč, prodává Footshop.cz

Švédská značka Axel Arigato se svým minimalistickým modelem Clean 90 v předchozích letech našla jasnou inspiraci ve stylu Achilles od Common Projects, ale to je jen dobře. Tento modelový update vám v elegantní kanceláři nebo restauraci ostudu určitě neudělá.

Clae

Clae Bradley, 3590 Kč, prodává Freshlabels.cz

O americké značce Clae jste možná zaslechli pro spolupráci se streetwearovým impériem Stüssy. Výrobce si zakládá na materiálech z prémiové kůže a na detailním zpracování. Občas stojí za to porozhlédnout se i mimo nabídku gigantů jako Adidas nebo Nike.

Brunello Cucinelli

Brunello Cucinelli, 19 950 Kč, prodává Mrporter.com

Jestli přes léto vyrážíte do nějakého hodně trendy a posh evropského letoviska, buďte na poměřující pohledy okolí připraveni v superkvalitních (a hodně posh) teniskách. I když těch pohledů letos bude nejspíš míň než obvykle.

Veja

Veja V-10, 2990 Kč, prodává Freshlabels.cz

Stylový design a udržitelný přístup zajistil francouzsko-brazilské ekoznačce v posledních letech až kultovní zbožnění. V portfoliu nechybějí ani čistě bílé tenisky, které nejenže správně vypadají, ale ještě jimi sdělujete světu, že to s ním myslíte dobře.