V americké demokratické straně zavládla panika. Joe Biden měl v televizní debatě s Donaldem Trumpem dokázat, že na druhé funkční období v Bílém domě není příliš starý. Respektive ustát ji tak, aby se obavy z jeho mentální a fyzické kondice ještě více neprohloubily. Dle reakcí amerických médií však selhal na celé čáře.

Jeho výkon byl tak špatný, že se mezi demokraty začaly vést zákulisní debaty o tom, zda by jejich 81letého kandidáta nešlo na poslední chvíli nahradit někým jiným. Alespoň dle zdrojů amerického webu Politico z řad stratégů a dárců strany. 

Zpravodajství napříč zdroji je plné anonymních komentářů demokratů, ze kterých padají slova jako „pohroma“, „katastrofa“ nebo „DEFCON 1 moment“. Poslední frázi si demokrati vypůjčili z vojenské terminologie, označuje největší možné riziko pro americkou armádu, tedy nukleární válku. Historicky ještě nikdy vyhlášen nebyl. 

Oproti tomu některá vlivná jména strany veřejně vyjádřila Bidenovi podporu i po ostře sledovaném televizním duelu s Trumpem. Stojí za ním kalifornský guvernér Gavin Newsom nebo michiganská guvernérka Gretchen Whitmer, o nichž se uvažuje jako o možných demokratických kandidátech na prezidenta v příštích volbách.

Co se tedy vlastně v noci ve vysílání americké CNN stalo? Biden působil v debatě křehce, byl pomalý, své myšlenky nezvládal dokončovat a pletl se mu jazyk. Oproti tomu 78letý Trump, který byl historicky nejstarším americkým prezidentem před Bidenem, působil energicky. 

A přestože mnohé jeho výroky také nebyly zrovna koherentní, v televizním formátu byl výsledný dojem z Trumpa mnohem lepší, byť mnohokrát lhal nebo pravdu překrucoval. Jak podotýká agentura AP, v prezidentských debatách často záleží víc na stylu a dojmu než na podstatě. „Trump byl sebevědomý a vyrovnaný, přestože válcoval falešnými tvrzeními o potratech či imigraci,“ píše.

Na palbu Trumpových polopravd, lží a někdy i divokých konspiračních teorií Biden reagoval chroptivými nesouvislými odpověďmi, které posléze sváděl na bolest v krku. Hned v úvodu debaty se zasekl a u mluvení o dostupnosti zdravotní péče nemohl několik sekund najít slova. Trapnou pauzu pak zazdil nesmyslným výrokem, že „konečně jsme porazili Medicare“, čímž odkazoval na systém státního zdravotního pojištění, který napak jeho vláda zachraňovala.

A také on pronesl během diskuse několik nepravdivých tvrzení, byť jich bylo méně než u jeho oponenta. Tvrdil mimo jiné, že Trumpovy plány na plošná cla podle ekonomů zvýší výdaje Američanů v průměru nejméně o 2500 dolarů ročně, jakkoli analýza s podobnou částkou hovořila o dopadech na domácnosti, nikoli jednotlivce. 

Také uvedl, že Trumpova žena Melania byla těhotná v době jeho údajného románku s pornoherečkou Stormy Daniels. Ta však tvrdí, že měla s Trumpem sex krátce po narození jeho nejmladšího syna.

„Byl to ten druh vystoupení, kterého se demokrati obávali,“ komentoval Bidenův výkon list The Wall Street Journal. A podle komentátora deníku The New York Times je Biden dobrý muž a dobrý prezident, ale teď musí odstoupit. „Aby měla Amerika co největší šanci na odvrácení hrozby v podobě Trumpa, musí prezident vystoupit a deklarovat, že nebude usilovat o znovuzvolení,“ píše list.