Za pár dnů budeme moct odložit povinnou ochranu nosu a úst. Díky otevřeným koupalištím, galeriím i zoologickým zahradám mohou začít prázdniny, jak se patří.

Je tu ale drobné ale: pandemie nikam nezmizela a ani předchozích pár měsíců epidemiologického šílenství nemůžeme vymazat. Naše návyky se změnily, stejně jako společenské zvyklosti.

Jak se po pandemii chovat zdvořile?

Zde platí to, co kdykoli jindy. Hlavně být empatičtí a klidní. To znamená, že až dorazíte na plovárnu, o které jste snili během karantény, udržujte rozestupy. Není nutno dávat si ručník k sousedovi co nejblíže, trocha osobního prostoru ještě nikomu neuškodila.

Totéž platí o prohlížení exponátů v galeriích či muzeích. Obrňte se trpělivostí a počkejte, než si dílo vychutná návštěvník před vámi, protože dýchat někomu za zády dnes znamená vystavit ho potenciálnímu riziku.

„Smím vám podat ruku?“

Když jsme se setkali s někým krátce po uvolnění karantény, fyzický kontakt nám připadal vyloučený. Z legrace se lidé zdravili tak, že si o sebe ťukli lokty.

Dnes už strach nemáme, ale stále je vhodné se svého okolí zeptat, zda jim můžete podat ruku nebo je obejmout. Urážet se v případě odmítnutí není potřeba, není to totiž nic osobního. Epidemie covidu-19 ještě stále trvá a pořád toho o této nemoci víme poměrně málo.

Nošení roušky je v pořádku

Od 1. července už nebude ochrana nosu a úst povinná ani v uzavřených prostorech, ale přesto si ji zřejmě mnozí z nás ještě ponechají dobrovolně.

Pokud se někdo s ústenkou cítí bezpečněji, je to jeho volba a výsměch si nezaslouží. Naopak, čím méně na sebe zatím budeme dýchat, tím lépe.

Zajímejte se o ostatní

Zdvořilostní fráze jako „buďte zdrávi“ nebo „dávejte na sebe pozor“ nabyly během koronaviru výrazně opravdovějších rozměrů. Ačkoli největší vlna infekce je snad momentálně za námi, senioři a další ohrožené skupiny i nadále potřebují naši pomoc.

Navázali jste v časech karanténních přátelství se svými postaršími sousedy, kterým jste nechávali nákup přede dveřmi? Věnujte jim pár minut svého času i nyní, kdy zdánlivě nic nepotřebují. Pozornost a zájem jsou cenné komodity právě v dobách, kdy se zdá, že už je krize za námi a všichni se můžeme začít starat zase jen o své vlastní blaho.