skip to main content
Breaking News

Nešťastný videohovor. Šéf během něj na hodinu vyhodil 900 zaměstnanců

Šéf americké firmy Better.com, podnikající v hypotékách to vzal zostra. Přes videokonferenční platformu Zoom svolal schůzi s 900 zaměstnanci, aby jim oznámil, že je propouští – a to s okamžitou platností. Pracovníci si nyní stěžují na zvláště brutální „vyhazov“, uvedla na svém webu francouzská rozhlasová a televizní stanice BFMTV.

Případ zaujal i americkou televizi CNN, která upozornila, že pracovníci, tvořící devět procent z přibližně deseti tisíc zaměstnanců firmy, dostali výpověď krátce před vánočními svátky.

„Pokud jste na tomto hovoru, jste součástí nešťastné skupiny, která je propouštěna,“ oznámil Vishal Garg podle CNN, která se odvolává na záznam videokonference. „Váš pracovní poměr zde končí s okamžitou platností,“ dodal zakladatel a šéf firmy s tím, že zaměstnanci mohou očekávat e-mail s podrobnostmi o odstupném.

Garg propuštění stovek zaměstnanců odůvodnil změnami na trhu, kterým se firma musí přizpůsobit, aby přežila. „Je to podruhé v mé kariéře, co to musím udělat. Naposledy jsem plakal. Doufám, že tentokrát budu silnější,“ poznamenal podle BFMTV.

Reklama

Zaměstnanci šéfa kritizují za „brutální způsob“, jakým je vyhodil. Garg podle CNN během celého krátkého jednání nedal najevo žádné emoce. Firma v prohlášení uvedla, že „solidní bilance a menší, cílevědomá pracovní síla nám umožní přejít do ofenzívy na trhu vlastnictví nemovitostí, který se radikálně mění“.

Propouštěni jsou především pracovníci ve Spojených státech a Indii. Mezi propuštěnými se podle CNN ocitl náborový tým pro diverzitu, rovnost a inkluzi.

Vishal Garg v časopise Fortune vysvětloval své rozhodnutí i analýzou produktivity zaměstnanců. Podle něj 250 lidí, kteří jsou mezi 900 propuštěnými, pracovalo v průměru jen dvě hodiny denně místo osmi.

Better.com, podporovaná Softbank, získala minulý týden 750 milionů dolarů v hotovosti (asi 16,9 miliardy korun) poté, co v květnu oznámila zamýšlený vstup na burzu. Ten se má odehrát příští týden s očekávaným zhodnocením ve výši 6,9 miliardy dolarů, poznamenala BFMTV.