Barbora Špačková vyvinula unikátní metodu, díky níž můžeme vidět věci, které ještě nikdy nikdo neviděl. Ve Švédsku spoluzaložila spin-off, který přenáší její objev do praxe. A ona zkoumá, jak posunout vědecké hranice ještě dál.

Její cesta k fyzice ani k vědě nebyla přímočará. Během studia si Barbora Špačková dala dva roky pauzu a pracovala jako grafička. Když se pak ale ke studiu vrátila, pustila se do fyziky s ještě větším nadšením. A už v oboru zůstala. Zásadní průlom se jí podařil během pobytu na švédské Chalmers University of Technology.

Tam přišla na princip nové mikroskopické techniky, která dokáže zobrazit a sledovat biomolekuly v jejich přirozeném prostředí. Do té doby to bylo nemožné. Že to nemůže fungovat, jí na začátku říkali i někteří kolegové.

„To, že mne odrazovali a poukazovali na možné chyby výpočtů, mě paradoxně hnalo vpřed,“ vzpomíná. A tak znovu a znovu počítala, jestli její nápad může fungovat. A povedlo se. S kolegy ze skupiny Christophera Langhammera vyvinula unikátní mikroskop.

„Najednou jsem viděla to, co nikdo přede mnou. Bylo to skvělé!“ říká autorka nové metody nanofluidní rozptylové mikroskopie. Nápad společně patentovali a založili spin-off společnost Envue, která tento objev přenáší do praxe. Technologie má obrovský potenciál například v medicíně, kde může pomoci pochopit, jak vznikají některé nemoci, nebo přispět k vývoji nových léků.

Ve Švédsku však Barbora Špačková nezůstala. Před dvěma lety se díky grantu Grantové agentury ČR (GAČR) a postdoktorandskému stipendiu Marie Skłodowska-Curie vrátila zpátky do Česka, kde od té doby vede svůj výzkum ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR.

Tam se jí loni podařil další velký „zářez“. Uspěla totiž v prestižní grantové výzvě Společnosti Maxe Plancka na vytvoření česko-německého Dioscuri centra, které podporuje vznik center excelentní vědy v Česku.

Jeho prostřednictvím získala na české poměry nebývale štědrou a dlouhodobou podporu, počítá s pětiletým financováním ve výši čtyřiceti milionů korun s možností prodloužení na dalších pět let.

„Byla jsem zrovna v lese bez signálu, na chvíli se ale objevil a v ten okamžik mi přišla tahle fantastická zpráva. Radost byla obrovská a myslím, že došlo i na vítězný taneček,“ usmívá se při té vzpomínce ve své kanceláři v moderní budově Fyzikálního ústavu, kde založila vlastní výzkumnou skupinu a před pár týdny začalo pod jejím vedením toto nové Dioscuri centrum fungovat.

Co v něm budete zkoumat?

Naše centrum se zaměřuje na jednomolekulární optiku, tedy na to, jak světlo interaguje s objekty o nanoskopických rozměrech. Naše hlavní zaměření je na živou hmotu, tedy biologické molekuly.

Jaké v tom máte cíle?

Hlavním cílem je vyvinout nástroje, které nám umožní odhalovat záhady života a studovat ho na molekulární úrovni. Navazujeme na metodu, kterou jsem objevila ve Švédsku. Ta dokáže optickou mikroskopií pozorovat jednotlivé molekuly v jejich přirozeném stavu a prostředí. Díky tomu můžeme sledovat procesy, jako je například vazba protilátek na antigeny, a lépe porozumět, jak tyto interakce fungují.

To jsou věci, které byly před vaším objevem neviditelné?

Ano, tyhle entity jsou extrémně malé a dříve byly pro optické mikroskopy v podstatě neviditelné. Existují sice jiné metody, které umožňují zobrazit biomolekuly, ale ty vyžadují zásahy, které narušují jejich přirozený stav. Dosud například nebylo možné „zazoomovat“ do buňky a sledovat procesy zásadní pro život na úrovni jednotlivých molekul.

To chceme změnit. V našem centru na téhle metodě stavíme a zároveň ji chceme rozšířit dál. Na začátku, před dvěma lety, jsme s její pomocí mohli vidět jednotlivé molekuly, změřit a zvážit je. Plán ale je přidat další funkce, abychom o molekulách získali mnohem více informací a dokázali tak lépe pochopit, jak určité procesy fungují.

Forbes Digital Premium

Chcete číst dál? Tento článek je součástí sekce Forbes Premium

Pořiďte si exkluzivní čtení už od 139 Kč měsíčně! Bez limitů a kdykoliv.