Na začátku stačí jedno euro a máte o zábavu postaráno. V Itálii, Francii, Španělsku nebo třeba Švýcarsku za něj pořídíte ruinu a uděláte z ní krásné místo k žití.

Místo zábavy to budou sice roky práce a budete potřebovat spoustu dalších eur na rekonstrukci, ale je to výzva, jak si pořídit dům podle svých představ – na dovolenou, důchod nebo pro živnost, pokud to pravidla obce dovolí. Během tří let totiž musíte dát nemovitost, kterou vám obec za cenu jednoho kafe prodá, do pucu.

S nápadem prodávat domy za hubičku přišel v roce 2008 starosta sicilské vesnice Salemi, který hledal nové vlastníky pro historické domy v centru. Jeho projektem se inspirovalo mnoho dalších měst.

Dnes si jeho počin většina obyvatel pochvaluje podobně jako starosta malé vesnice Zungoli blízko Neapole a pobřeží Amalfi, kde prodali více než třicet jednoeurových domů, oživili tím ekonomiku a vytvořili nová pracovní místa.

Spokojení jsou i ve švýcarském horském městečku Monti Sciaga v provincii Ticino, kde nabízeli kamenné domy s výhledem na jezero Maggiore za jeden švýcarský frank. Nebo také v srdci Sardinie ve městě Ollolai: před třemi lety sem díky domům za hubičku přivedli nejen davy turistů, ale i nizozemskou televizi, která v Ollolai natáčela reality show.

Aktuálně jsou za jedno euro k mání například domy v Castiglione na svahu sicilské sopky Etny. Jak uvedl server CNN, od dubna nabízí město devět set opuštěných domů ve starých částech města. Půlka z nich je zničená – to jsou ty za jedno euro – a nemovitosti v lepším stavu se prodávají za čtyři až pět tisíc eur, tedy cenu ojetého auta.

S novousedlíky se otevírají další pracovní příležitosti v obchodech a službách.

Důvody levného prodeje domů jsou všude stejné, podmínky se občas liší hlavně v tom, zda je, nebo není nutné skládat kauci ve výši obvykle dvou až pěti tisíc eur. Ta slouží jako pojistka, že nový majitel opraví dům včas.

Starostové se snaží přilákat do svých obcí nové obyvatele a proměnit tak města duchů v sídla, kde to žije – a zároveň zachránit starou architekturu. S novousedlíky se navíc otevírají pro místní další pracovní příležitosti v obchodech a službách.

Noví majitelé obvykle spustí dominový efekt: víc lidí, víc potřeb, víc služeb. Například v Castiglione ze čtrnácti tisíc lidí, kteří tu žili na počátku minulého století, zbyly jen tři tisíce. Starosta by rád město znovu zabydlel.

Ovšem nic není zadarmo, i když to stojí jen symbolické euro. Na oplátku chce vedení obce, aby zájemci předložili podrobný plán, podle kterého budou nemovitost renovovat, a zároveň slíbili, že rekonstrukci dokončí do tří let.

Na rozdíl od jiných měst nepožadují v Castiglione složení kauce – stačí uzavřít pojištění nemovitosti na hodnotu čtyři tisíce euro s ročním pojistným sto euro. K počátečním nákladům je pak třeba připočítat i notářské poplatky, které se vážou k dokumentům ohledně nemovitosti: smlouvám, povolením nebo zřízení italského daňového čísla a korespondenční adresy. 

Pokud renovujete dům vstříc šetrnosti k životnímu prostředí, ušetříte na dani.

Ročně je pak třeba platit daň z nemovitosti, která se pohybuje podle typu nemovitosti řádově ve stovkách eur, podobně jako poplatky za služby spojené s provozem domu. Naopak ušetřit lze díky italskému vládnímu programu Superbonus, který poskytuje slevy na dani ve výši 110 procent, pokud renovujete dům tak, aby byl šetrný k životnímu prostředí. 

Levné domy k rekonstrukci nabízí i další města. Informaci o nich přinesl server Departures.

Borgomezzavalle

Město vedle národního parku Val Grande a dvě hodiny jízdy od jezera Como a Milána nabídlo nejen domy za euro, ale obyvatele láká i na tisíc eur pro nové rodiče a dva tisíce pro nové majitele firem. 

Mussomeli, Sicílie

Za posledních několik let našlo nové majitele více než sto domů starobylého města, další jsou k dispozici. Je třeba zaplatit kauci pět tisíc eur, kterou obec vrací po rekonstrukci. Potřebné formuláře lze stáhnout na tomto odkazu.

Castropignano

Středověká vesnice s hradem v Apeninách asi hodinu západně od pobřeží Jaderského moře nabízí k prodeji stovku nemovitostí. Pokud sníte o tom, že už budete jezdit jen na skútru, je to nejlepší volba. Autem do zdejších ulic nevjedete.

Foto Castropignano.com

Laurenzana

Ve městě regionu Basilicata lákají na to, že není nutné skládat zálohu. Kupci jen musí uvést, zda tu budou bydlet, používat dům na dovolenou nebo třeba jako obchod. Obec po nich nechce ani to, aby se sem alespoň na určitou dobu nastěhovali, což je v některých městech podmínkou.

Cinquefrondi

Podmínkou získání domu ve městě vnitrozemské Kalábrie, ze kterého je to k Jónskému i Tyrhénskému moři méně než půl hodiny, je roční pojistná smlouva ve výši asi 250 eur a dokončení rekonstrukce do tří let. Pokud to nový majitel nestihne, vystavuje se riziku pokuty 20 tisíc eur.

Troina, Sicílie

Historické město s idylickým náměstím a klikatými dlážděnými ulicemi letos plánuje prodat za jedno euro několik domů. Jeho starosta obdržel už přes čtyři tisíce žádostí z celého světa. Na začátku projektu bylo k dispozici ke koupi asi třicet domů a dalších sto se chystá. 

Biccari

Prvních dvanáct domů za euro začala radnice nabízet v lednu, další stovku město k prodeji chystá. Kromě nich ale láká nové obyvatele na domy na klíč za cenu do 10 do 13 tisíc eur. Podrobnosti vysvětluje starosta prostřednictvím mailu sindaco@comune.biccari.fg.it.

Sambuca, Sicílie

Další várku patnácti historických nemovitostí se chystají prodat i v malé sicilské vesnici, kde už mají s nabídkou levných domů velkou zkušenost. Když tu v roce 2019 oznámili, že plánují prodávat domy za symbolickou částku, dostali více než 110 tisíc žádostí a rozhodli se domy dražit. Za jedno euro se prodal pouze jeden. 

Další podobné nemovitosti se nabízejí například v řecké Nikosii (najdete na serveru 1 Euro House Project) nebo ve Španělsku (nabízí Virto Property).