Od dnešního dne nebudou v České republice k prokázání bezinfekčnosti stačit antigenní ani PCR testy. Lidé musejí být buď očkovaní, nebo mít potvrzení o prodělané nemoci covid-19. Václav Navrátil, CEO a vědecký ředitel společnosti DIANA Biotechnologies, si ale myslí, že to není krok
správným směrem.

„Nevyužívat naplno PCR testy je nešťastné rozhodnutí,“ říká. Firma založená v roce 2018 vyvinula před rokem vlastní řešení PCR testů na covid-19, včetně jejich automatizace. Na český trh jich dodává kolem třiceti procent a technologie vystačí se slinami, takže se testovaný vyhne stěru z nosohltanu.

Proč vám nové vládní opatření nepřijde šťastné?

Zaměňují se pojmy očkování a bezinfekčnosti. Očkování účinně chrání jednotlivce před těžkým průběhem, ale ukazuje se, že účinnost proti samotné nákaze není tak silná a po půl roce klesá k padesáti až šedesáti procentům – a i očkovaný se tak může snadno nakazit. Naproti tomu čerstvě provedený negativní PCR test ukazuje, že daný člověk s největší pravděpodobností není infekční.

Proto není vhodné omezovat testování, ale naopak by bylo vhodné nerozlišovat na základě dřívějšího očkování a pro prokázání bezinfekčnosti testovat i očkované. Díky našemu pravidelnému firemnímu testování známe konkrétní případy, kdy se lidé nakazili i po plném očkování, anebo dokonce po prodělané nemoci a očkování.

Na druhou stranu ten krok chápu, vláda chce přinutit lidi k očkování a k omezování neočkovaných přistupují i okolní země. Souhlasím s tím, že očkování je dlouhodobým řešením problému, avšak dnes už víme, že očkování jednou nebo dvěma dávkami se nerovná bezinfekčnosti a uplatňování tohoto rovnítka může vést k další akceleraci pandemie.

A neříkáte to i proto, že testy vyrábíte a dodáváte na trh a vládní rozhodnutí tak může vašemu byznysu ublížit?
My nejsme covidová firma – byť tomu teď většinu kapacity věnujeme. Vznikli jsme před třemi a půl lety, kdy jsem vyvinul technologii DIANA pro diagnostiku a vývoj léčiv. Naším cílem je rozvíjet její komerční aplikace a příkladem dvou ambiciózních projektů, které jsme začali již před covidem, je vývoj potenciálních léčiv proti chřipce a na různá onkologická onemocnění.

Václav Navrátil | Foto DIANA Biotechnologies

Když přišel covid, využili jsme expertizu, kterou máme, a dokázali rychle vyvinout a vyrobit automatizované testy a navýšit tím českou testovací kapacitu. Testování na covid je tak další segment, který nám přibyl. Navíc počet pozitivních roste a testy budou potřeba i pro ty, kteří mají příznaky nebo jsou v karanténě – jen tyto „indikované“ testy už nyní představují až 70 tisíc testů denně. A to nejsou malá čísla, spíše musíme doufat, že ty kapacity budou stačit.

Vraťme se teď k samotným PCR testům. Jak moc jsou ty vaše ze slin v zemi rozšířené?

Testy dodáváme do více než dvaceti velkých laboratoří v celé republice, otestovat se jimi dá třeba v Nemocnici Na Bulovce, nabízí je i EUC, Agel, Prevedig nebo GHC asi na třiceti odběrových místech. Naše laboratoř pak spolupracuje s asi jedenácti odběrovými místy, která lidé najdou na webu.

PCR test dokáže odhalit každého infikovaného vyjma období těsně po nakažení.

Sliny jsou poměrně složitý biologický vzorek na analýzu, viru je tam poměrně málo a musíte na to mít optimalizovanou chemii. Ze slin jsme schopni detekovat jednotky kopií genomu viru, lépe už to v podstatě udělat nejde. U nás ve firmě testujeme pravidelně a jsme schopni zachytit infikované lidi tři dny po rizikovém kontaktu, což může být až deset dní před prvními příznaky nemoci.

Dříve výsledek PCR testů platil týden, nakonec se doba zkrátila na 72 hodin. Proč?

Myslím, že to, jak dlouho se budou testy uznávat, bylo politické rozhodnutí a nijak významně se neodlišuje od ostatních států. Ale s účinností toho testu to nemá spojitost, týdenní frekvence, pokud se testuje pravidelně, by měla stačit. Máme to podložené tím, že ve firmách testujících v týdenní frekvenci
našimi testy nedochází k šíření nákazy.

Často se diskutuje o tom, zda se na výsledky testů lze stoprocentně spolehnout. Podle vás můžeme?

Troufnu si tvrdit, že PCR test dokáže odhalit každého infikovaného, vyjma období těsně po nakažení, kdy je viru ještě velmi málo, v tu dobu je ale také infekčnost minimální. Hlavní nebezpečí pro vznik falešně negativního výsledku je špatně odebraný vzorek. Porovnávali jsme naše slinové se stěrovými testy, a slinové mají o něco lepší citlivost. Je to tím, že odběr stěrem se může udělat špatně, je složitější a musí ho dělat zkušený zdravotník, kdežto ze slin není co zkazit.

To ale mluvíme o PCR testech, ale co ty antigenní?

Za ty měsíce, co testujeme, si nejsem vědom případu, že by lidé s covidem měli PCR test negativní. U těch antigenních už to je ale jiné. Ano, existují poměrně kvalitní, které budou mít v porovnání s PCR testy úspěšnost tak padesát procent. Pro příklad – když vezmu náhodných sto lidí, kteří jsou infikovaní a v různých fázích nemoci, tak PCR testem jich odhalím sto, kvalitním antigenem přibližně padesát až šedesát.

Vydání Forbesu Zázrak

Silně infekční lidi s příznaky tyto testy většinou odhalí, ale problém je typicky s lidmi na začátku infekce, a proto nejsou na rozdíl od citlivějších PCR testů vhodné na preventivní testování.

A to se bavíme o testech, které jsou drahé a u nichž zdravotník odebírá vzorek z nosohltanu. Jsou na to certifikované.

Jenže pak jsou tady nekvalitní testy anebo testy, které si provádí doma člověk sám. A těch nekvalitních se u nás používají stovky, možná tisíce. Řada z nich se dováží z Číny a nikdo neověřuje jejich účinnost. Navíc u samotestů si člověk sám téměř nikdy neodebere vzorek stěrem správně a tím se také ztrácí citlivost testu. Tam z té stovky zachytíte v extrémním případě i jen jednoho nebo dva nakažené. Je to spíše kontraproduktivní, protože ti lidé si pak myslí, že jsou negativní, a podle toho se i chovají.

Tak to je možná lepší, že se přestanou uznávat jako doklad bezinfekčnosti. Souhlasíte?

Ano, ale to se netýká PCR testů. Teď opravdu není dobrá cesta s testováním přestat. Jsou tři pilíře, jeden dobré testy, druhý očkování a třetí léčiva. Testy by měly primárně bránit nekontrolovatelnému šíření, očkování brání těžkým průběhům a léčiva, ta jsou pro lidi s těžkým průběhem. Testy jsou důležité i tady, nejen pro tu prevenci, ale řadu léčiv potřebujete dostat v prvních dnech, pak fungují dobře.

Máme pořád pocit, že to za měsíc skončí a nepracujeme na dlouhodobém řešení.

Takže když nemoc odchytíte včas, můžete je včas indikovat. Zatím jde o léčiva, která jsou drahá, podávaná infuzí, ale v průběhu několika měsíců se dají čekat ta, která budou orálně dostupná. Pokud bychom měli dostatek PCR testů, zpomalí to šíření infekce, lidé se budou moci nechat včas testovat a dojít si k lékaři pro pilulku. Až tohle bude fungovat, pak můžeme říct, že jsme z covidu udělali „chřipečku“. My ale máme pořád pocit, že to za měsíc skončí a nepracujeme na dlouhodobém řešení.