skip to main content
Byznys

„Nezisková srdcovka,“ říká Karel Janeček o své nové gymnastické hale

Reklama

Karel Janeček nedá na čísla dopustit. Zvlášť na svá oblíbená. Takže když otevírá novou gymnastickou halu, páska se 9. 9. 2019 slavnostně přestřihává v 17:17, budova se jmenuje Odysea 73 a navazuje na starou stavbu pojmenovanou Harmonie 21.

„Moje nejoblíbenější číslo je 21, ale ve 21:21 nebo 21:12 by nikdo nepřišel, takže jsme zvolili číselný kompromis – a 17 je také velmi zajímavé číslo,“ prohlásil Janeček při křtu nové haly v gymnastickém centru SK Hradčany, kterou z větší části zafinancoval. „Tohle je moje srdcovka, rozhodně nejde o ziskový projekt.“  

Stavba vyšla na 96 milionů korun, přičemž 20 miliony přispělo ministerstvo školství a 15 miliony magistrát. Zbylou částku zajistil právě Janeček, který chodí na Hradčany pravidelně cvičit. „Dnešek je extrémně důležitý den. Stalo se něco úžasného pro Prahu a celou naši zemi, tohle je jedna z nejmodernějších hal v Evropě a určitě na světové úrovni,“ prohlásil.

Gymnastika je oblíbenou kratochvílí rozpustilého miliardáře a má pevné místo v jeho životě, hned vedle algoritmického tradingu (RSJ), boje proti zlojedům a za demokracii (D21), rychlých aut (Ferrari, Subaru WRX), cestování (naposledy Francie a Island) a dříve také vyššího počtu partnerek po svém boku (nyní je podle svých slov šťastně ve vztahu pouze se snoubenkou Lilií).

Nejmodernější gymnastická hala u nás s rozlohou 1200 metrů čtverečních stojí na exkluzivním místě: na půl cesty mezi Pražským hradem a Strahovským stadionem. A teď se má stát středobodem renesance české gymnastiky. Většinu cvičenců tvoří děti a mládež pod vedením bývalého profesionálního gymnasty Alona Hasy.

Janeček chce oživit dobu, kdy u nás byla gymnastika na vrcholu. Tedy dobu dávno minulou – poslední českou olympijskou medaili z gymnastiky získal Jiří Tabák v roce 1980, kdy bral bronz na kruzích v Moskvě (olympiády se tehdy kvůli bojkotu neúčastnila většina sportovců ze západního světa). A poslední zlato? To už je hodně zaprášené, byť legendární. V roce 1968 v Mexiku vrcholila světová nadvláda Věry Čáslavské.

Reklama
Věra Čáslavská na mistrovství Evropy v roce 1967

Historie samotného SK Hradčany sahá až do roku 1894. V posledních letech však gymnastické centrum ani zdaleka nevyhovovalo. Proto do hry se svými penězi vstoupil Janeček, kterého některá média často označují za miliardáře.

Odysea 73

Tak to je ONA! Odysea 73, nová a světová gymnastická hala na Hradčanech, jejíž vybudování jsem podpořil. www.gymnastika.cz

Posted by Karel Janeček on Monday, September 9, 2019

Ještě zpět k Janečkovým oblíbeným numerům. Zamiloval se do čísla 21, respektive je jím úplně posedlý. Důvodů pro to má celou řadu. Od těch existenčních (žijeme v 21. století) přes filozofické (prý jde o číslo našeho vesmíru a největší platonské těleso je dvacetistěn, Janeček tedy bere jedenadvacítku jako krok do nekonečna) až po čistě matematické.

Když se o číslech rozvypráví, přednáška nebere konce. Stručná ukázka: ojedinělou vlastností je propojení páru 12–21 s významnou množinou prvočísel. Dvanácté prvočíslo je 37 a jednadvacáté je 73, přičemž sedm krát tři je právě 21. A 21 krát 37 je 777…

„Hodně lidem to asi nic neřekne, ale pro matematika to je úplná bomba,“ podotýká Janeček. „Navíc 73 krát 12 se rovná 876 – součet těchto číslic je 21. A sedmdesáté třetí liché prvočíslo je 373. Chápete to? To není náhoda. Kdyby matematiku někdo vymyslel, tak je tohle konspirační teorie.“

Zatímco nová hala se těší na své první cvičenky a cvičence, Janečkova matematická gymnastika se jen tak nezastaví. Nebo vás snad překvapuje, že má Karel Janeček v RSJ podíl 21,12 procenta a jeho celé jméno obsahuje 12 písmen?

Reklama
Reklama