Vláda hledá úspory, aby rozpočtu ušetřila sedmdesát miliard korun, a vešla se tak do plánovaného letošního schodku 295 miliard korun. Jestli se jí ale podaří tento schodek udržet, je ve hvězdách. Podle hlavního ekonoma Deloitte Czech Republic Davida Marka bude schodek vyšší.

„Dodržet schodek bude opravdu strašně těžké. Navíc když teď víme o dírách v rozpočtu, se kterými se nepočítalo,“ říká člen Národní ekonomické rady vlády a také poradce prezidenta Petra Pavla v dalším Forbes Byznys podcastu v narážce na nižší než očekávané příjmy státu z takzvané windfall tax.

Prostor k úsporám nicméně Marek vidí: například v konci snížení spotřební daně u nafty o 1,50 koruny na jeden litr, které vláda zavedla před rokem v reakci na prudký růst cen ropy na světových trzích a následně i růst cen benzinu a nafty až na padesát korun za litr. Zatímco snížení spotřební daně u benzinu skončilo v září, u nafty jej vláda i letos stále udržuje. 

„Nemá to smysl a byla by to jednoduchá úspora,“ odpovídá Marek na otázku, jak velké opodstatnění má do budoucna udržovat toto snížení spotřební daně u nafty, když už ceny na čerpacích stanicích stejně spadly pod čtyřicet korun za litr. 

Co jsou podle Marka nejpalčivější problémy české ekonomiky a jak by se k nim měla postavit vláda? Nejde náhodou Česko ve šlépějích zadluženého Řecka, které musela Evropat zachraňovat? To vše a mnoho více uslyšíte v podcastu.