skip to main content
Dobrá karma

Nocleženka slaví rekordní prodeje. Jak pomáhat nejen v mrazech?

2 minuty čtení

Ladovská zima uplynulých týdnů vyvolala vlnu solidarity k těm, kteří se neměli kam schovat před urputným mrazem. Také díky sociálním sítím, kde kolovaly apely k nákupu Nocleženky, se projekt Armády spásy těší značné popularitě.

Reklama

Stokorunový poukaz, který umožní lidem bez domova přečkat noc v teple a setkat se s nápomocným sociálním pracovníkem, je už vyprodán.

„Na tuto sezonu jsme prodali celkem 37 tisíc nocleženek, takže dokážeme pokrýt všechny noclehy na zbytek zimy. Nocleženky, které zakoupíte nyní, budou využity během prvních chladných podzimních dnů,“ říká Tereza Melišová z Armády spásy.

Ačkoli předpověď počasí je vcelku optimistická a napovídá spíš o blížícím se jaru, pracovníci této organizace žádají veřejnost, aby nepolevovala ve svém altruismu a pomáhala lidem bez domova dalšími způsoby.

Můžete tak být nejen prospěšní okolí, ale zároveň si snížit svou stresovou hladinu. Podle výzkumu týmu psycholožky Gillian Brunier vykonání dobrého skutku zaplavuje naše tělo podobně příjemný pocit, jaký zažíváme v hlubokém uvolnění.

Jak pomoci lidem bez domova

Reklama

Doneste své vyřazené oblečení, které se může hodit jak do chladných dnů, tak později na případné pracovní pohovory. Oblečení sbírají konkrétní organizace (kromě Armády spásy například centrum Naděje, Charita České republiky nebo Arcidiecézní charity), nebo ho lze odnést do určených kontejnerů, například od Diakonie Broumov.

„Vidíte ležet člověka na ulici? Nebojte se ho zeptat, zda je v pořádku. Zjistěte, jestli ví, kdo je a co se děje. Pokud je daná osoba ve špatném zdravotním stavu, nevnímá, nemůže mluvit či chodit, zavolejte záchranku,“ doporučuje Jan František Krupa z Armády spásy.

Uvedené organizace vítají finanční dary samozřejmě kdykoli, ale během pandemie jim pomáhají dvojnásob. Testování, terénní výjezdy, ale i výpadky sociálních pracovníků v karanténě představují náklady navíc.

V rámci restaurační sítě Ambiente můžete také koupit tzv. oběd pro dalšího – poukázku do neziskovek, které se věnují nejen problematice bezdomovectví, ale také matkám samoživitelkám nebo seniorům.

Pro ty, kteří chtějí vidět, jak se jejich gesto dobré vůle okamžitě realizuje, doporučujeme navštívit Mediky na ulici.

Skupina budoucích lékařů ošetřuje v terénu Prahy a Brna osoby na ulici a s činností neustává ani během pandemie. Na jejich facebookové stránce snadno zjistíte, kde se budou příště vyskytovat, a můžete jim donést třeba horký čaj nebo zákusky.

Reklama
Reklama