Nouzový stav může být znovu ve hře. I když nový ministr zdravotnictví Roman Prymula zatím věří, že se bez něj země obejde, stejně jako bez celorepublikové karantény. Ještě před svým jmenováním do funkce ale připustil, že ho nelze vyloučit, pokud se takzvané reprodukční číslo přiblíží dvojce. V současně době se jeho hodnota pohybuje okolo 1,8.

Ekonom Lukáš Kovanda odhaduje pravděpodobnost druhého lockdownu zhruba na 60 procent. Rozhodnou příští dva až tři týdny a počty nakažených, respektive mrtvých. I když pro některé obory může být vypnutí ekonomiky téměř likvidační, veřejné mínění a strach z kolabujících nemocnic by podle něj vládu k razantním opatřením donutily.

Pamatujete si ještě, co všechno se v rámci nouzového stavu může omezit a jaké dopady má? Vyhlásit ho může vláda na dobu 30 dnů. Poprvé to udělala letos 12. března. Případné prodloužení pak schvaluje parlament. Opatření, která v nouzovém stavu vláda vyhlásí, mohou platit ze dne na den.

Tímto způsobem se na jaře zavřely obchody, restaurace, hotely, divadla a další firmy, stejně jako hranice a školy. Lidé se nesměli volně pohybovat, když k tomu neměli důvod, tedy například pokud nejeli do práce nebo nepotřebovali nutně navštívit příbuzné.

Rozsah lockdownu stanovuje vláda pokaždé jinak s ohledem na aktuální situaci, nikde tedy není psáno, že ten podzimní by musel být stejný jako jarní. Co by pro ekonomiku znamenalo, pokud by ale byl? Ekonom Lukáš Kovanda mluví v takovém případě téměř o katastrofě.

„Pokud by nastal černočerný scénář a lockdown byl v takovém rozsahu nebo i delší než na jaře, českou ekonomiku by to výrazně poškodilo. Mohla by klesnout o 13 až 14 procent. Takový je alespoň odhad OECD i ČNB. V lepším případě, a stále se to bere jako pravděpodobnější varianta, klesne zhruba o 6,6 až 8,5 procenta. Výraznější pokles se očekává i v příštím roce. Letos by se tak nad rámec plánovaných ztrát mohl hrubý domácí produkt snížit o 350 miliard korun a příští rok o 550 miliard, tedy dohromady skoro o 900 miliard,“ říká Kovanda.

Hovoří o scénáři, kdy by lockdown trval v říjnu a listopadu a podmínky by se začaly uvolňovat v prosinci.

Schodek by se letos i příští rok mohl navýšit o desítky miliard korun.

„Promítlo by se to samozřejmě i do rozpočtu, schodek by se letos i příští rok mohl navýšit o desítky miliard korun,“ míní. Nemyslí si ale, že by schodek za letošek dosáhl 500 miliard, jeho velikost odhaduje spíš na číslo okolo 350, v případě podzimního lockdownu na 400 až 450 miliard.

Nejohroženější skupinou jsou podle Kovandy lidé podnikající jako OSVČ, kteří se nevešli do žádného záchranného programu, například průvodci turistů. Je to, jak říká, ale velmi malá a pro politiky nezajímavá skupina. Viditelné a výrazné problémy by podle Kovandy hrozily v odvětví průmyslu, hlavně v tom automobilovém, který je těžce zasažený nejen u nás, ale i v zahraničí.

Velké ztráty hrozí i stavebnictví a jeho dodavatelům, tedy firmám z těžkého průmyslu, ocelárnám, výrobcům konstrukcí a jim podobným, které jsou hojně zastoupené v Moravskoslezském kraji. Na obrovské ztráty by se musel připravit i turistický ruch. „Pesimismus se rozlévá i na mezinárodních finančních trzích, klesá hodnota akcií. Nastává problém i pro české exportéry,“ dodává Kovanda.

V pondělí 21. září klesl index STOXX 600 o 3,2 procenta na 356,82 bodu. Večer padaly i americké burzy. Situace je tedy nejistá a podle Kovandy rozhodnou o dalším vývoji příští tři týdny.

Co by pro vaše podnikání znamenal podzimní lockdown?

Tomáš Blabla, generální ředitel Resortu Valachy a Bistrotéky Valachy

Záleží na tom, jaká opatření z nouzového stavu následně vyplynou. Každé další omezení provozu může být pohromou pro celý náš obor. Naše hotely ve Velkých Karlovicích a Bistrotéka ve Zlíně první vlnu ustály, jako jedni z mála jsme nepropouštěli a podařilo se nám udržet personál.

Díky prázdninové vysoké návštěvnosti jsme se opět nadechli, ale nechci si představovat, že by se mohla situace zjara opakovat. Ani kurzarbeit, přestože ho samozřejmě vítáme a je velkou pomocí, nemůže pokrýt vše. Každopádně už si promýšlíme krizové scénáře pro různé situace.

Kristýna Přibylová, jednatelka dětských tělocvičen Monkey’s Gym

Pokud by došlo k uzavření provozoven, bylo by to hodně těžké. Jarní výpadek jsme jakžtakž zvládli ufinancovat, výpadek v příjmech však byl značný a netrval jen dva měsíce, kdy jsme měli zavřeno, ale v podstatě až do prázdnin, jelikož lidé měli stále strach a na cvičení se nehlásili. Léto je tradičně ztrátové a prodej podzimního semestru, který vypadal na přelomu prázdnin velmi nadějně, se téměř zastavil druhý týden v září v momentě, kdy se začalo mluvit o vyšších počtech nakažených.

Od té chvíle pociťujeme znatelný pokles v příjmech, které nám budou v dalším období chybět. Opětovné vládní uzavření tělocvičen bychom byli schopni ustát jen za předpokladu, že přijde stoprocentní kompenzace všech nákladů od státu. Věřím, že když k tomuto kroku vláda přistoupí, bude s kompenzacemi – na rozdíl od jara – počítat.

Adam Pýcha, marketingový ředitel Knih Dobrovský

Na tento scénář se připravujeme již od jara, byť máme samozřejmě omezené možnosti. Prodejny jsou pro nás naprosto zásadní a je důležité pamatovat na fakt, že nyní vstupujeme do hlavní sezony, kdy objem nákupů narůstá.

Již jsme si ověřili, že umíme odbavit velké množství zákazníků na našem e-shopu, ale je otázkou, jak si poradit s nárůstem u nákupů dárků. Zde jsme již za kapacitou našeho logistického centra. Další lockdown by pro nás tedy představoval obrovskou výzvu v oblasti e-commerce. Nicméně doufám, že takto černé scénáře nenastanou. 

Hynek Vávra, majitel restaurace Hliněná bašta 

Pro hostinské v podstatě bohatě stačí od minulé středy vyhlašovaná nová a nová opatření. Obsazenost restaurací v centru od středy rapidně klesá. U nás v průhonické Hliněné baště, která je mimo jiné vyhledávaná jako svatební místo, jsme museli v poslední době řešit tři odřeknuté svatby, a to tři až čtyři dny před tím, než se měly konat. Na vině bylo to, že někdo onemocněl covidem nebo byla rodina snoubenců v karanténě. Protože jsme kvůli svatebním hostinám průběžně odmítali rezervace, restaurace nám v těchto dnech zůstala nezaplněná.

O tom, že se nyní najednou ruší ve velkém i malém běžné rezervace, ani nemluvím. Horko těžko doháníme propadák z jara celkem úspěšným létem a teď přijde další rána. Oproti jaru jsme po všech zkušenostech sice silnější – nezaháleli jsme, když bylo zavřeno, postavili jsme stánek a prodávali hotová jídla přes Rohlík a i teď mám připravené nápady –, ale jestli přežijeme, ví bůh. Zavření restaurací by bylo pro řadu z nás už likvidační. Jarní zastavení ekonomiky každého podnikatele stálo mnoho financí i úsilí. Nouzový stav či uzavření podniků se dotknou každého. Každého sice trochu jinak, podle oboru, místa či finančních rezerv, ale vždy to bude směrem ke dnu. Ale bojovat budu, to jo!

Štěpánka Štrougalová, majitelka plaveckých center Baby Club Juklík

Je samozřejmé, že si tuto možnost denně připouštíme. A tato varianta nás budí ze sna. Relativně slušné finanční rezervy byly vyčerpány na udržení uzavřené firmy a vyplacení financí zákazníkům za nekonané služby z důvodu uzavření. Pravidelné kurzy byly ukončeny ke 13. březnu a obnoveny až v září. Opakované uzavření už firma z finančních důvodů nezvládne.

Vzhledem k nulové pomoci ze strany státu a chování bank nemáme možnost čerpat COVID 3 a vybalancovat cash flow. Opakované uzavření by znamenalo rozpuštění týmu a přechod do insolvence. Chtělo by se nám pro odpověď najít nějaká pozitivní slova, ale nenacházíme je. Fungujeme od roku 1990 a mávnutím proutku můžeme zmizet.

Nils Jebens, majitel restaurací Kampa Group

Po uzavření od března do června jsme nevěděli, co očekávat. Nepřijeli žádní turisté a většina korporací byla stále v režimu home officu. Červenec a srpen však byly docela povzbudivé měsíce a náš byznys se navzdory nedostatku turistů a korporátních klientů začal opět pomalu rozvíjet. Počínaje polovinou září jsme obdrželi i hodně poptávek na firemní akce na podzim.

Poslední vývoj událostí nebo politické kroky však všechny vyděsily a nám znemožnily akce uspořádat – kvůli omezení počtu osob, délce otevírací doby, povinnosti nosit roušky apod. Všechny plánované akce, bez výjimky, byly od nynějška do konce roku zrušeny. V rámci Kampa Group mluvíme přibližně o čtyřech až pěti tisících rezervovaných míst. V případě stavu nouze budeme muset opět zavřít, ale předpokládám, že bychom dostali nějakou pomoc od vlády. Vše bude záviset na tom, v jaké formě, délce a velikosti či výši bude vládní podpora. Další omezení bez vládní podpory by způsobilo záplavu bankrotů.