Americká vláda aktualizovala seznam podniků, které podle ní spolupracují s čínskou armádou. Nově na něj zařadila například čínský internetový konglomerát Tencent či výrobce baterií CATL. Informovalo tom americké ministerstvo obrany.

Seznam slouží jako varování pro americké firmy a organizace ohledně rizik při podnikání s čínskými společnostmi. Zařazení na seznam sice není bezprostředně spojeno s žádnými restrikcemi, může však poškodit reputaci dotčených podniků a zvýšit tlak na americké ministerstvo financí, aby na tyto podniky uvalilo sankce, napsala agentura Reuters.

Akcie společnosti Tencent, která mimo jiné provozuje sociální síť WeChat, reagovaly na zařazení na seznam výrazným poklesem. Na hongkongské burze dnes oslabily o více než sedm procent.

Tencent působí rovněž ve videoherním průmyslu a v roce 2021 se stal menšinovým akcionářem českého herního studia Bohemia Interactive.

Akcie firmy CATL, která je největším výrobcem baterií pro elektromobily na světě, dnes klesly téměř o tři procenta. CATL vyrábí baterie rovněž v Evropě, továrny již má v Německu a v Maďarsku.

Minulý měsíc firma oznámila, že společně s automobilkou Stellantis investuje 4,1 miliardy eur (zhruba sto miliard korun) do výstavby továrny na výrobu baterií pro elektromobily ve Španělsku.

Společnosti Tencent a CATL spolupráci s čínskou armádou popírají. Peking jejich zařazení na seznam označil za „nesmyslné potlačování čínských podniků“, napsal server BBC.

„Nejsme vojenskou společností ani vojenským dodavatelem. Na rozdíl od sankcí či kontroly exportu nemá zařazení na tento seznam na naše podnikání žádný vliv,“ uvedla firma Tencent. Své zařazení na seznam označila za „zjevnou chybu“. Podobně se vyjádřila rovněž firma CATL.