V posledních třiceti letech prošlo toto město dramatickou proměnou, která stále pokračuje. Ostrava je opředena řadou stereotypů, ale přitom jde o jednu z nejprogresivnějších českých metropolí, kde je stále co objevovat. Zajeďte sem, abyste objevili místa, o kterých jste zatím třeba neslyšeli.

Pleskotova lávka

Ostrava je celkem rozlehlé město. Od letošního léta jsou ale její jednotlivé části zase o něco provázanější, a to díky nové klenuté lávce, která propojuje Dolní Vítkovice s centrem města.

Pochází z dílny architekta Josefa Pleskota, který ostatně stojí za velkou částí proměny, kterou Ostrava a zejména unikátní prostory bývalých železáren v Dolních Vítkovicích v posledních letech prošly.

Lávku tvoří dvě zavěšená pole přemosťující železniční vlečku a řeku Ostravici. Při bočním pohledu má tvar písmene A a střední pylon je vysoký osmadvacet metrů. Přímo z lávky se vám naskytne krásný výhled na vysokou pec, což bylo záměrem architekta. Kvůli blízkosti řeky a biokoridoru je lávka nasvětlena způsobem připomínajícím měsíční svit.

Kávová kultura

Tour po ostravských kavárnách si nemůžete nechat ujít. Kavárenská kultura má totiž v Ostravě mnohem větší tradici než v Praze. V době od poloviny 19. století do druhé světové války tu bylo dokonce více kaváren než v hlavním městě.

Atmosféru třicátých let si můžete jít připomenout do kavárny Elektra či Daniel, z těch modernějších nevynechejte výběrovou kávu v Shothouse či PetPunk, na snídani i oběd zajděte do A Café.

Klidná a zelená Poruba

Hlavní třídě táhnoucí se čtvrtí Poruba se někdy přezdívá ostravská Champs-Élysées. Skutečně jde o příjemně široký bulvár plný zeleně, díky níž jde o velmi příjemné a klidné místo, kam se vydat na procházku. Jde o perfektní ukázku, jak se i dvouproudová silnice v obou směrech může stát místem, v jehož okolí budete rádi trávit čas. 

Nasajete univerzitní atmosféru, ale i historii –⁠ počátky Staré Poruby se datují až do 14. století. V padesátých letech tu začalo růst sídliště, jehož I. obvod nemá v Česku obdoby.

Jde o ojedinělý systém mimořádně zdobných domů, jejichž architektura a třeba i způsob, jakým řeší nároží, může inspirovat i v dnešní době, ale také dvorů, náměstí a pasáží. Zastavte se u proslulých Věžiček, které v sobě kombinují socialistický realismus a renesanční architekturu.

Možná vás zaskočí, jak málo laviček se přímo na Hlavní nachází, ale naštěstí to vynahradí místní gastro podniky.

Na snídani zajděte do AlterNativa Café, je tu i jedna z poboček vyhlášené kavárny Cokafe. Na oběd pak můžete zajít třeba na skvělé poke do nové pobočky bistra Pokebo. Nezapomeňte ještě na dezert –⁠ zmrzlina v Ollies rozhodně patří k těm nejlepším ve městě. 

Jako v Birminghamu

Další série Peaky Blinders by se klidně mohla natáčet ve starých Vítkovicích a konkrétně ve Štítové kolonii, což je pulzující čtvrť, kde se domy z režných cihel mísí s továrnami a večerkami.

První vzorová budova tu byla postavena koncem 19. století a její styl se tu drží dodnes. Budete si proto připadat přesně jako v někde v Birminghamu během průmyslové revoluce. Zastavit se na místě můžete třeba cestou do oblíbeného divadla Mír, které je nedaleko.

Malá Kodaň

Když se v Ostravě před pár lety řeklo „nábřeží“, znamenalo to jedině bar Dock, který funguje i jako klub –⁠ v jeho prostorném interiéru je totiž také pódium a večerní program si jen vevnitř užije klidně 200 lidí. Nábřeží bývá také jedním z míst, kde se konají Trhy, co se hledají, které pořádá Michaela Halfarová.

Dock i okolní podniky, jako je teprve letos v červnu otevřené bistro Křupavý Frank nebo undergroundový Otvor, učí místní trávit čas venku na překrásném Havlíčkově nábřeží. O víkendech na něj nemohou auta, a vznikla tak pěší zóna nazvaná Malá Kodaň, kde to žije zejména ve večerních hodinách.

Moderní oáza klidu

Na okraji Malé Kodaně u výstaviště Černá louka najdete jen dva roky starý park Farská zahrada. Jde o velmi moderně navržený prostor sloužící k odpočinku i hrám –⁠ díky různým typům posezení a atrakcí se tu bude líbit dětem i dospělým.

Kavárny a bistra jsou odtud na dosah, a tak tu hravě můžete strávit klidně celý den. A během letních víkendů si sem můžete zajít i na lekci jógy, které pořádá místní Do Yoga Studio.

Jógu si v každém případě nenechte ujít, ani pokud byste se do Ostravy chystali v jinou roční dobu. Zmíněné Do Yoga Studio má totiž v samém centru města na rušné ulici Nádražní opravdu krásné, nedávno zrekonstruované prostory v historické budově. Jen pár metrů odtud je navíc další pobočka Cokafe, a tak se po lekci můžete osvěžit třeba lahodným cold brew.

Únik z města

Jestli si chcete vyrazit na výlet i mimo město, zamiřte na z mnoha důvodů výjimečný Heřmanický rybník. Slouží jako dávkovací nádrž slaných důlních vod, proto je voda silně mineralizovaná.

Je také rájem sportovních rybářů, pozorovatelů ptactva a kohokoli dalšího, kdo hledá neobvyklé místo k procházce. Díky rybářským chatičkám a hausbótům postaveným přímo na hladině si tu budete připadat jako někde ve Skandinávii. A krásně je tu v kterémkoli ročním období.