skip to main content
Breaking News

Novodobé vesmírné závody? Turistické výpravy k Měsíci chtějí nabízet i Rusové

Ruská vesmírná agentura Roskosmos hodlá v budoucnu nabízet kosmické turistické výpravy s obletem Měsíce, podobně jak se na to chystá americká společnost SpaceX podnikatele Elona Muska. Podle agentury TASS to řekl šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin, podle něhož to ale připadá v úvahu až po roce 2030. Musk věří, že začne už za dva roky.

„Po 30. roce začneme nabízet oblety Měsíce,“ citoval TASS Rogozina. Tyto výpravy mají být prováděny v nových ruských lodích Orel. První nepilotovaný let těchto právě vyvíjených kosmických dopravních prostředků je naplánovaný na závěr roku 2023.

V té době by podle záměrů Muska měla mít za sebou první takovou turistickou cestu velká loď Starship. Tu jeho společnost staví pro výpravy lidí do hlubokého vesmíru, včetně letů na Měsíc a na Mars. První nepilotovaný let prototypu Starshipu na oběžnou dráhu kolem Země by Musk chtěl mít za sebou už zanedlouho, ale termín je zatím nejistý.

Reklama

Loni v prosinci Rogozin řekl, že Orlův první pilotovaný oblet přirozeného souputníka Země, ještě nikoli s turisty, by měl přijít na řadu v roce 2028.

TASS upřesnil, že loď Orel se vyvíjí v rámci ruského lunárního programu. První start bez kosmonautů, a to z kosmodromu Vostočnyj, je naplánovaný na 15. prosince 2023. Při tomto letu se nepočítá s přistáním na Mezinárodní vesmírné stanici. Mělo by se tak stát až následující rok při druhém letu, který bude rovněž bez posádky.

Rogozin o záměru Roskosmosu nabízet turistické výpravy k Měsíci mluvil v souvislosti se středečním odletem dvou japonských turistů lodí Sojuz MS-20 ke dvanáctidennímu pobytu na ISS. Jedním z nich je miliardář Jusaku Maezawa, který si už zarezervoval místo pro let kolem Měsíce v lodi Starship za dva roky.