Novou generální ředitelkou Generálního finančního ředitelství se od prvního března stane někdejší náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Novinářům ji ve čtvrtek představil ministr financí Zbyněk Stanjura za ODS. Bývalá generální ředitelka Tatjana Richterová skončila na vlastní žádost loni v březnu, od jejího odchodu řídil Finanční správu její zástupce Jan Ronovský.

Hornochová působila na ministerstvu financí v letech 2014 a 2015, když byl ministrem Andrej Babiš. Byla náměstkyní pro daně a cla a měla na starosti také zavádění elektronické evidence tržeb, kterou současná vláda od letošního roku zrušila. V posledních letech působila jako daňová poradkyně.

Podle Stanjury by nová generální ředitelka měla zajistit, že se Finanční správa bude chovat vstřícněji ke klientům a bude rozlišovat mezi administrativními chybami a úmyslným neplacením daní. Podle něj bude výhodou, že do čela Finanční správy přichází člověk se zkušeností z druhé strany.

Hornochová řekla, že nyní vnímá Finanční správu jako zapouzdřenou organizaci, která se příliš zaměřuje na formalistický výklad zákona. Vidí příležitost k její proměně v organizaci, která bude mít respekt k podnikatelům a ctít spravedlnost.

Ministerstvo financí vypsalo výběrové řízení na generálního ředitele Finanční správy v lednu. S výběrem čekalo na změnu zákona, protože předchozí právní úprava vyžadovala prokázání praxe v orgánu finanční správy, v územním finančním orgánu nebo na ministerstvu financí. V praxi to znamenalo, že ředitel musel přijít z ministerstva financí nebo z Finanční správy, ale z žádného jiného veřejného úřadu ani ze soukromého sektoru.