Na první pohled to vypadá, jako by uprostřed Dubaje přistál Měsíc. A skoro to tak i je. Jen tenhle není z vesmíru, ale z oceli. Na výšku měří 224 metrů a jeho povrch věrně kopíruje krátery skutečného Měsíce. Megaprojekt Moon Resort Dubai, jehož stavba má vyjít na pět miliard dolarů, má spojit služby luxusního hotelu s vesmírnou turistikou. A to aniž by člověk musel opustit planetu Zemi.
V resortu má najít veškerý komfort. Ubytování nabídnou čtyři tisíce hotelových pokojů. Kdo má raději soukromí, bude si moct koupit některý ze tří set soukromých apartmánů. Chybět nemá ani wellness zóna, restaurace, noční bary nebo třeba kongresové centrum pro pět tisíc lidí. Všechny interiéry mají mít vesmírnou tematiku, aby si člověk přece jen připadal i uvnitř ne jako v obyčejné Dubaji, ale jako při návštěvě Měsíce.
Hlavní zážitek ale má objevit ve speciální části Moon Resortu, takzvané lunární kolonii, kde si budou moct lidé vyzkoušet, jaké to je chodit po Měsíci. „Dáme vám možnost projít se po něčem, o čem budete přesvědčeni, že je měsíční povrch,“ říká jeden z autorů projektů kanadský podnikatel Michael R. Henderson. Ten se přípravě Měsíčního resortu věnuje už dvacet let a jak řekl CNN, podstatou jeho projektu je, že Měsíc je známá značka. „Zná ho sedm a půl miliardy lidí, všichni ho milují,“ věří podnikatel.
Podle jeho propočtů by Moon Resort Dubai měl ročně pojmout až deset milionů návštěvníků. Další miliony zvědavců pak má přilákat jako atrakce alespoň k prohlédnutí exteriéru. Součástí projektu má být i výzkumné centrum, nebo třeba výcvikové středisko pro astronauty či pro společnosti, které budou vozit lidi do vesmíru.
Za projektem stojí kanadská společnost Moon World Resorts podnikatelů Michaela R. Hendersona a Sandry Matthews, která nechce zůstat jen u Dubaje. Podobné měsíční resorty by podle jejich plánů měly vzniknout i ve Státech, Evropě, Africe i Asii. Právě Dubaj má být ale prvním místem, kde jeho Měsíc „přistane“.
Excentrické megastavby k nejlidnatějšímu městu Spojených arabských emirátů už patří a zároveň sem jezdí mnoho lidí z celého světa, které by mohl Moon Resort oslovit. Zatím ale projekt v Dubaji nemá zelenou, podle Hendersona by se to ovšem mohlo brzy změnit. „Z architektonického, inženýrského a designového hlediska je projekt funkční,“ věří Henderson. Pokud všechno vyjde podle jeho plánu, měl by se Měsíc otevřít veřejnosti už v roce 2027.
Myslí si, že Moon Resorty budou dobře fungovat, protože lidé jsou zvědaví, vesmír je okouzluje, ale zároveň si skutečnou vesmírnou turistiku může dovolit jen málokdo. Tohle má být cenově dostupná alternativa. Zatímco cesty do vesmíru například se společností Virgin Galactic Richarda Bransona stojí 450 tisíc dolarů, projít se po měsíčním povrchu v lunární kolonii má podle Hendersona stát okolo pěti set dolarů.
Než to tak bude, nezbývá nám než se spokojit se skutečným Měsícem. Sice je z ruky, ale zadarmo.