Začátek září je druhý Nový rok. Podívejte se na organizační tipy, díky kterým budete moct doma i v práci začít s čistým štítem. 

Začněte u šatníku

Třicítky nás podle všeho už nečekají, takže je ten nejlepší čas na to, připravit si šatník na podzim. Letní klobouky schovejte do komory a naopak vytáhněte obvyklou podzimní garderobu. 

Až budete procházet šatník, proberte všechno letní oblečení a položte si upřímnou otázku: „Měl/a jsem tento kousek tohle léto vůbec na sobě?“ Pokud ne, nemilosrdně se ho zbavte. Tady si ještě připomeňte, jakou kouzelnou formulku byste měli při třídění používat.

Pokud zjistíte, že nejste schopni se starých věcí zbavit, vezměte si na pomoc foťák nebo telefon. Ukázalo se, že když na ně máme vizuální vzpomínku – třeba v podobě fotografie -, jsme ochotnější se jich finálně zbavit. 

Zorganizujte si celý byt

Pokud vám třídění šatníku nezabere moc času, vrhněte se na zbytek bytu. Projděte kuchyni a postupujte podle následujícího čtyřstupňového návodu, jak si v ní udržet pořádek. Podívejte se, jak je na tom vaše krabice s účty, a vyhoďte ty, které už nebudete potřebovat. Prolistujte papíry, které se vám za léto nahromadily, a vytřiďte ty zbytečné. Vypořádejte se s veškerou poštou, jejíž řešení jste odkládali. 

Až při úklidu narazíte na cokoli, čeho byste se rádi zbavili, dejte to do speciální krabice. Tu pak někomu věnujte nebo ji odneste do sklepa. 

Udělejte si pořádek v digitálním životě

Fotky: Pokud patříte mezi chorobné shromažďovače fotografií, úkol je jasný: promažte ty, které za to nestojí, a dostaňte do počítače jen ty nejlepší. Myslete i na to, že stačí mít jeden nejpovedenější exemplář každého záběru. Tak šup, mažeme!

Dokumenty: Stejný přístup pak můžete aplikovat i na dokumenty. Pamatujte si jednu jednoduchou poučku: čím více věcí máte, tím déle je budete hledat, až je budete potřebovat. Vymažte tedy všechny dokumenty, které nepoužíváte, nebo si je alespoň nahrajte na externí disk a nezahlcujte si jimi prostor, ve kterém pracujete.

Kabely: Asi nemusíme připomínat, že není nic otravnějšího než hledat kabel k foťáku ve změti drátů, u kterých ani nevíme, k čemu patří. Udělejte si proto doma inventuru a vyhoďte všechna nehrající sluchátka, kabely, které fungují jen občas, a s neidentifikovatelnými kousky drátů se nadobro rozlučte.

Sociální sítě: I na sociálních sítích je nutné mít pořádek. A to hlavně v tom, koho na nich sledujete. Uvědomte si, že pokud máte mezi přáteli i lidi, kteří vás svými příspěvky štvou, zvyšujete tím pravděpodobnost, že budete během dne rozčilení. Pamatujte, že máme jen omezenou kapacitu a maličkostmi bychom se stresovat neměli. Tak si na sítích (alespoň na těch nepracovních) ponechte jen lidi, kteří vás baví.

Snižte počet příchozích e-mailů

Zrušte odběr e-mailů, které se vám za léto nahromadily ‒ třeba těch z letištních hal nebo hotelů, které jste navštívili. Pokud o nich nemáte moc přehled, zkuste tuhle aplikaci, která je vyhledá za vás.

Podívejte se, co vás čeká

Abyste mohli vstoupit do nového školního roku s čistou hlavou, podívejte se, co vás během něj čeká. Udělejte si seznam všech úkolů a aktivit, rozřaďte si je podle stupně urgentnosti a udělejte si systém, jak budete postupovat v jejich plnění. Zkusit můžete klasický to-do list nebo klidně i novější japonskou Kanban metodu. 

Pořádek byste si měli udělat také v plánovaných schůzkách, setkáních, výletech a jiných akcích. Zaneste je do kalendáře, abyste na ně nezapomněli.