Pokud vás momentálně frustruje nepředvídatelnost počasí i vývoj celosvětové společenské, ekonomické i epidemiologické situace, nezoufejte.

Propadat skepsi či beznaději je ve složitých časech normální, dostat se ale z šedé zóny, kdy se nedaří plnit ani jedno předsevzetí, je nutné.

Zde je pět knih, které vám pomohou stát se lepší verzí sama sebe právě teď.

Stephen Joseph: Autenticita

Kdo by nechtěl umět pracovat s náročnými emocemi? Ale komplexy nám brání být sami sebou. Zdá se, že je jednodušší zapadnout do společenských šablon a očekávání než na sebe vzít ten risk, že se vydáme vlastní cestou. Ke své opravdovosti se většinou zatoužíme vrátit po bolestivé srážce s realitou, ale Stephen Joseph vás naučí, jak to udělat příjemnějším způsobem.

Joseph je totiž světový odborník přes pozitivní psychologii a v knize se nebojí užít příklady ze své praxe.

Dominique Loreau: L’art de la Simplicité: How to Live More with Less

Už jsme si podle Marie Kondo utřídili šatník a odvezli z domácnosti věci, které nás netěšily, chceme ale stejně víc funkčního minimalismu. Francouzská autorka Dominique Loreau kombinuje západní přístup k životu s tím východním, zde ovlivněným zen buddhismem.

Podle Loreau dosáhneme spokojenosti v případě, že se zbavíme všeho nepotřebného nejen materiálně, ale především duševně. V knize najdete praktické tipy, jak si život zařídit jednodušeji a harmoničtěji.

Jim Lawless: Taming Tigers

Karanténa nám ukázala, že nepředvídatelné se může stát velmi snadno realitou. Naučit se vystavit svým strachům je podle byznyskouče společností Apple nebo Barclays Bank Jima Lawlesse to, co nás obrazně vyškolí k tomu, žít pod vodou.

O tom, že Lawless neplká jen tak do větru, svědčí i anekdota ze života. Na jedné jeho přednášce ho posluchač vyzval k tomu, aby překonal svůj strach z koní a začal trénovat jako profesionální žokej. O 12 měsíců později se už nezdolný Lawless kvalifikoval na profesionální závod v sedle.

Benjamin Graham: Inteligentní investor

Tato kniha je napsaná tak, že investicím porozumí i ten, jemuž je jinak tento svět vzdálený. Její autor Benjamin Graham je ekonom, který vás ohromí svými vědomostmi o investičních trzích, cenných papírech i důležitých zásadách investic samotných.

Jednoduše také vysvětluje, jak pracovat se svým kapitálem tak, aby vám přinášel zisk. Důkazem o tom, že Graham je člověk na svém místě, je úspěch magnáta Warrena Buffeta. Právě tento kdysi nejbohatší člověk světa byl Grahamovým žákem a dodnes se řídí jeho radami.

Mark Manson: Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le

Osvěžující kniha, o které jsme už psali zde, ale nikdy neškodí si ty nejlepší rady zopakovat. Společnost nás nutí, abychom byli úspěšní a výkonní, produktivní a usměvaví. Mark Manson nabízí změnit svůj životní postoj a jednoduše se trochu uvolnit. Zamilovat se do svého cíle a hodit za hlavu nevyžádané rady druhých i strach z prohry.