Ať se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje. Ekonomika, byznys, politika i kultura. Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku s názvem Alles Gute.

Díra ve stropě

Byla to velká událost, když Berlín loni zastropoval výši nájmů. Rostly příliš rychle a lidem se to nelíbilo. Krok metropole, který mnozí tehdy považovali za vzor pro celou zemi, ale teď zrušil německý ústavní soud, podle něhož je zmrazení nájemného protiústavní. Desítky tisíc nájemníků v Berlíně teď budou muset rozdíl mezi tržním a zastropovaným nájemným doplatit. Pomoct jim má speciální fond pokladny Berlína.

Zelený svět

„V Německu vynalezli nejen auto, ale i jízdní kolo,“ prohlásila Annalene Baerbock. Pokud o ní slyšíte prvně, věřte, že to není naposledy, jde totiž o vůbec první kandidátku strany Zelených na post německé kancléřky.

Její zmínka o kole teď rotuje v německých médiích, jakmile přijde řeč na to, co od Zelených po volbách čekat pro ekonomiku a firmy. Jisté totiž je, že Zelení budou tlačit na ekologičtější cestu, a spekuluje se i o menší podpoře německého autoprůmyslu.

Ve svých plánech Zelení počítají s „energetickou revolucí“, rozsáhlými investicemi, razantním omezením vzniku odpadů nebo povinnými opravnami. Patří mezi ně ale také povinné kvóty pro ženy ve vedení firem nebo třeba rozšíření zastropování nájmů, které nově zrušil v Berlíně ústavní soud. Jak píše magazín Focus, jestli bude nový svět zelený, bude drahý.

Dobojováno?

Když jsme u těch voleb: Do boje o post nového šéfa německé vlády půjde Armin Laschet. V souboji s bavorským šéfem CSU Markusem Söderem nakonec zvítězil po týdnech přetahování právě nástupce Angely Merkel.

Potěšení na druhou

Za každý kondom vyroste nový strom. Přesně tak funguje startup Releaf z Hamburku, který spojuje dvě vášně Němců: ekologii a – no jasně, sex. Před dvěma lety napadlo zakladatele Releaf Benneta Muellema, že by za každý prodaný kondom mohl nechat vysadit strom – navíc v rozvojových zemích. Rychle se ukázalo, že nápad to byl dobrý.

Samozřejmě jsou tyhle kondomy veganské, z udržitelně pěstovaného kaučuku, a navíc od férově placených drobných zemědělců v Thajsku. K dostání jsou v Německu a dalších třinácti evropských zemích. Make love, not CO2, zní slogan Releafu. A zdá se, že funguje. Na světě tak už lidé zasadili 205 791 stromů.

Družstvo v Mnichově

V bavorské metropoli otevře první supermarket, ve kterém budou smět nakupovat jen lidé, kteří se zároveň budou podílet na jeho fungování. Za projektem FoodHub stojí bývalý úspěšný inženýr z autoprůmyslu Quentin Orain, který chce ukázat, že i maloobchod může být udržitelný. V obchodě bude samozřejmě zejména lokální zboží, bio a ideálně bez obalu. Inspiraci našel u podobných projektů v New Yorku a Paříži.

Každý člen družstva v něm musí koupit podíl nejméně za 180 eur (lidé s nízkými příjmy mají možnost slevy), platit roční poplatek a k tomu musí v podniku odpracovat měsíčně tři hodiny. Díky tomu, že odpadnou marže řetězců, si však autoři projektu slibují, že například biomaso z malých farem, ale i další potraviny budou v supermarketu podstatně levnější.