Po velkém ohlasu nových aplikací, které díky umělé inteligenci generují obrázky na přímé zadání, rozbouřily komunitu internetových uživatelů moderní chatboti. Nejvýrazněji zaujal projekt ChatGPT od společnosti OpenAI, ale ani technologičtí giganti nechtějí zůstat pozadu.

Společnost Microsoft investovala miliardy dolarů právě do vývoje OpenAI, ale není zdaleka jedinou, kdo vidí budoucnost v generativní umělé inteligenci. Google spustil svého chatbota Bard, který ovšem na první dobrou neoslnil zdaleka tolik jako ChatGPT – hned při úvodní tiskové konferenci například zodpověděl špatně otázky týkající se vesmírných činností NASA.

Fiasko zapříčinilo stomiliardový pád hodnoty mateřské společnosti Alphabet. Ostatní konkurenti – především čínské kolosy jako Baidu, Alibaba, JD.com a WeChat – proto zatím chatboty jen slibují, ale do prezentací jejich schopností se zatím nepouštějí. Na americké straně se mezitím závodu o umělou inteligenci překvapivě zdržela společnost Apple. Pokud něco připravuje, informace o vývoji tají.

Dalším očekávaným jménem je Amazon, který práci na vývoji chatbota dlouhodobě přiznává. V předchozím týdnu koneckonců oznámil partnerství se společností Hugging Face, rozvíjející zatím největšího konkurenta aplikace ChatGPT od OpenAI.

Za aktuálního lídra v oblasti algoritmů a generativní umělé inteligence byla považována společnost Meta, (pod kterou spadá Facebook) a je proto trochu překvapivé, že v oboru zaspala a nechala se předběhnout Microsoftem. V posledních letech je však umělá inteligence pro Metu spíše přítěží.

Místo dalšího vývoje chatovacích algoritmů spíše pálila peníze v honu za metaverzem a momentálně řeší problémy s nekontrolovatelným šířením dezinformací na jejích platformách Facebook, WhatsApp a Instagram.