Nechcete už nikdy jíst nic jiného než italskou kuchyni a popíjet italská vína? Snili jste někdy o životě na ostrově? Možná, že se vám vaše přání brzy splní. A můžete za to dokonce dostat zaplaceno.

Oblíbený středomořský ostrov Sardinie totiž láká nové obyvatele k nastěhování. Italská vláda to myslí dokonce tak vážně, že nabídla odměnu patnáct tisíc eur pro každého nového obyvatele.

Je těžké si představit, že na tak krásné místo lidé jezdí jen na dovolenou. Přesto se stálá populace ostrova neustále snižuje, a tak se představitelé Sardinie rozhodli s tím něco udělat. Tamní vláda na to vyčlenila 45 milionů eur, což je částka, která má stačit na dotaci tří tisíc grantů o výši zmíněných patnácti tisíc eur.

Italská městečka nabízejí historii i kulturu | Foto Getty

Noví osadníci

Podobně ostatně lákají nové obyvatele i v jiných částech Itálie. Od Kalábrie, která dává novým osadníkům zhruba 33 tisíc eur, až po obec Santo Stefano di Sessanio, jež nabízí lidem, kteří se tam přestěhují a pracují, až 52 tisíc eur.

„Vytvořili jsme podmínky pro mladé lidi, aby se mohli rozhodnout tu zůstat a rozvíjet hospodářskou strukturu na našich nejzranitelnějších územích,“ řekl Christian Solinas, prezident regionu Sardinie. „Bez pořádného zlepšení situace v nejvíc znevýhodněných oblastech není obnova těch míst možná. Musí přijmout nová pravidla, aby se tam lidé vrátili,“ dodal.

Ostrov Sardinie je znám svými krásnými plážemi. | Foto: Getty

Jak na Sardinii začít nový život?

Co tedy musíte udělat pro to, abyste nabídky Sardinie mohli využít? Základní podmínkou pro získání příspěvku je přestěhování se do obce na Sardinii s méně než třemi tisíci obyvateli. Peníze musí navíc jít na rekonstrukci domu a vy v něm musíte bydlet. Není tedy možné si pořídit rekreační vilu a dojíždět na léto, nebo ji pronajímat. Do osmnácti měsíců se musíte na Sardinii přihlásit k trvalému pobytu.

Rozhodně to ale stojí za to. Druhý největší ostrov ve Středozemním moři je známý svými průzračnými vodami, ruinami z doby bronzové a vynikajícím jídlem. Má více než 1900 kilometrů pobřeží posetého písečnými plážemi a hornaté vnitrozemí lemované turistickými stezkami.

Pokud chcete poradit, do dotačního programu jsou zahrnuty například vesnice Galtellì, oblíbená pro pěší turistiku, a Calasetta, která je proslulá nádhernými plážemi s bílým pískem.

La dolce vita.