skip to main content

Nuda v Brně? Na konci dubna nehrozí! Šest akcí a festivalů, které chcete zažít

Moravská metropole nabízí na poslední dubnový týden tolik událostí, že se nestihnete otáčet. Tady vám dají do ruky sklenku vína a porci vynikajícího jídla, tam se podíváte na umění nebo zažijete prohlídky moravským Manchesterem, kousek dál se zase seznámíte s historií slavného výstaviště.

Je toho spousta, co Brno od tohoto víkendu nabízí, a tady máte tipy, co určitě nevynechat.


Brno Art Week

Ještě celý víkend poběží festival plný kultury a umění. Na letošním ročníku, který umělecky obohacuje celé město už podvanácté, se podílí dvě desítky kulturních a vzdělávacích institucí. Součástí programu jsou výstavy, performance, workshopy, konference, komentované procházky nebo přednášky.

Můžete tak zažít online artové rozcvičky, které se setkaly s úspěchem během covidu, oděvní workshop s Liběnou Rochovou nebo komentované procházky, které vás zase zavedou třeba za urbanistickým a uměleckým odkazem sídliště Lesná od významného architekta Viktora Rudiše.


Šalinou moravským Manchesterem

V rámci Brno INdustrial nasedněte v neděli ve 14 hodin do šaliny, jak se v Brně říká tramvaji, a vyrazte na výlet. Sraz je na konečné tramvaje číslo 4 v Obřanech. Projdete se kolem přádelny Eduarda Esslera, následně se během cesty tramvají dozvíte informace o křivém komínu v Maloměřicích a o růstu a pádu místní cementárny.

Následovat bude několik výstupů a nástupů z a do šaliny. Na Maloměřickém mostě prozkoumáte Cacovický ostrov a Textilku Fritsch & Co., na Tkalcovské areál bývalé Vlněny a další zajímavá místa. Na Nových sadech objevíte lázně Kopečná a historii Svrateckého náhonu nebo Tomolovu a Skeneho vilu.


Tutanchamon na brněnském výstavišti

V úterý pak vyrazte na zahájení světové výstavy, která vás přenese do historie starověkého Egypta. Vydáte se na fantastickou cestu do minulosti a odhalíte největší archeologický objev světa. Uvidíte pohřební komory a poklady samotného faraona přesně tak, jak je před sto lety objevil Howard Carter.

Na ploše více než dva tisíce metrů čtverečních vás čeká přes tisíc exponátů, grafik, videí a bezplatných zvukových průvodců. Tuhle velkolepou výstavu si při její cestě mezi Curychem, Dublinem, Bruselem, Madridem, Soulem a Paříží prohlédlo a zamilovalo už více než šest milionů návštěvníků a vy se přidejte.

Reklama


Natural Wine Fest

Příští víkend vás pak čeká osvěžení na festivalu naturálních vín přímo od vinařů a s parádní českou ručně foukanou sklenicí Květná 1794, k tomu hudba z vinylů jako za starých časů a dobré jídlo.

Popíjet a ochutnávat budete v krytém prostoru brněnské Tržnice na Zelném trhu a samozřejmě taky na tamní úžasné střešní terase. Čeká vás neomezená degustace pěti desítek moravských a zahraničních vinařství, které spojuje přístup při výrobě vína bez průmyslových aditiv.


Brněnské výstaviště od Áčka po Zetko

Brněnské výstaviště od Áčka po Zetko vás příští sobotu seznámí se základními informacemi, historií a stavebním vývojem slavného brněnského výstaviště. Trasa je vedena pouze v exteriéru mezi pavilony, je bezbariérová a je možné ji absolvovat i s kočárkem nebo v doprovodu psího kamaráda na vodítku. Takže vyrazte celá rodina!

Sraz je ve 14 hodin u sousoší Nový věk, kde začíná i samotná trasa, ta pak povede přes pavilon V k pavilonu G a na rozcestí před Zámečkem. Poté k pavilonu C a pavilonu A1, odtud k pavilonům Brno-Morava. Celá cesta trvá dvě hodiny.


To nejlepší z Moravy – Food festival

Na závěr vyrazte kousek za Brno a to na zámek do Slavkova. Z golfového hřiště si můžete odskočit na kvalitní víno, dobré pivo, frgály, tradiční sýry, zabijačkové pochutiny, ryby, kuchařské soutěže a mnoho dalšího v doprovodu cimbálové hudby v krásném prostředí zámeckého parku.

V areálu budou připraveny desítky stánků s prodejem snad jakékoli pochoutky, na kterou si ve spojení s Moravou vzpomenete. Vítězové soutěže Gourmet jižní Morava vám připraví to nejlepší ze své nabídky a regionální restaurace vám zase uvaří tradiční pokrmy. Zkrátka vás příští sobotu čeká den plný dobrého jídla.