Češi v prvním pololetí nakoupili kryptoměny za 2,25 miliardy korun, což je o čtvrtinu více než ve stejném období loni. V samotném červnu se objem obchodů pohyboval okolo 350 milionů korun, tedy o sedmnáct procent meziročně více. Proti květnu to byl ale pokles zhruba o padesát milionů korun. Většina obchodů připadala na bitcoin. Vyplývá to z údajů obchodníka Bit.plus.

Bitcoin v posledním měsíci nezažil podle ředitele Bit.plus Martina Stránského úplně úspěšné období. Jeho cena klesla téměř o devět procent a mohlo být ještě hůř.

Zatímco na začátku června cena bitcoinu přesahovala sedmdesát jedna tisíc dolarů, ke konci měsíce se naopak dotýkala hranice šedesáti tisíc dolarů. Pak přišel mírný obrat na současných necelých šedesát tři tisíc dolarů.

„Po vlně výprodejů v druhé polovině měsíce přišly pozitivnější zprávy zejména o možném urychlení termínu zahájení snižování úrokových sazeb v USA nebo informace o významném nákupu bitcoinů firmou Microstrategy, která pokračuje v alokování volných prostředků do krypta,“ dodal Stránský.

Podle analytika Purple Trading Petra Lajska byla první půlka roku pro bitcoin extrémně vydařená, když jeho cena posílila o čtyřicet osm procent.

Při březnovém maximu byl zisk od začátku roku dokonce téměř sedmdesát pět procent. Klíčovým letošním momentem pro celý kryptoměnový trh bylo lednové schválení prvních burzovně obchodovaných fondů ETF na bitcoin.

Spekulanti vyhnali cenu bitcoinu před samotným schválením až k padesáti tisícům dolarů, tedy nejvýše od konce roku 2021, následně však došlo k velkému výprodeji a cena bitcoinu spadla téměř o dvacet procent. Od února však cena bitcoinu začala výrazně růst, během března stanovila historické maximum 73 738 dolarů.

„Zraky kryptoinvestorů se nyní upírají směrem k ethereu – ETF na druhou největší kryptoměnu již byla schválena úřadem SEC a během několika týdnů by měla být dostupná pro drobné investory. Pro ethereum může být schválení prvních spotových ETF podobným impulzem jako u bitcoinu, a do konce roku se tak může dočkat zajímavého růstu. Pro ethereum však byla velmi pozitivní i první půlka roku, když zaznamenalo růst o padesát dva procent,“ dodal Lajsek.

Další dlouho očekávanou událostí byl dubnový halving bitcoinu neboli půlení. Po půlení bitcoinu je odměna pro těžaře poloviční. Tento fenomén nastává každé čtyři roky a kvůli němu se nabídka bitcoinu stále snižuje, což by mělo zajistit jeho vzácnost.

Aktuálně je v oběhu již přes devatenáct milionů bitcoinů, celková nabídka by měla dosáhnout na dvacet jedna milionů. V oběhu je tak za patnáct let již devadesát procent všech bitcoinů, zbylých deset procent však bude na trh uvolňováno až do roku 2140.

„Samotný vývoj bitcoinu před halvingem nebyl extra pozitivní, jelikož na bitcoinu zavládly výprodeje. Celkovou náladu na trzích totiž kazil odsun prvního letošního snížení úrokových sazeb v USA. Po halvingu se však bitcoinu opět daří a z pohledu do historie by nepřekvapil ani další růst na historický rekord, jak měl v historii bitcoin po halvingu ve zvyku,“ podotkl Lajsek.