OSN varuje, že nárůst elektronického odpadu je světově pětkrát větší než jeho recyklace. Ta se bude pravděpodobně ještě snižovat.
Agentury definují elektronický odpad jako jakékoli elektronické zařízení vyřazené z provozu s vestavěnou baterií nebo se zástrčkou pro nabíjení, včetně mobilních telefonů, elektronických aut a hraček, televizorů, elektronických cigaret, notebooků a solárních panelů.
V nové zprávě, kterou ve středu zveřejnila Mezinárodní telekomunikační unie, se uvádí, že za rok 2022 bylo celosvětově vyprodukováno 62 milionů tun elektronického odpadu.
Takový objem by odpovídal naloženým nákladním automobilům, které by seřazené za sebou v koloně obsáhly obvod celé zeměkoule. Zpráva uvádí, že se dá předpokládat, že v roce 2030 se globálně vyprodukuje 82 milionů tun elektronického odpadu.
Kovy jako měď, zlato a železo tvoří půlku z uvedených 62 milionů tun elektronického odpadu, což odpovídá hodnotě 91 miliard dolarů (2,1 bilionu korun), uvádí zpráva. Zbylých sedmnáct milionů tun odpadu je z plastu a čtrnáct milionů tun tvoří složené materiály a sklo.
OSN uvádí, že jen asi 22 procent z elektronického odpadu bylo v roce 2022 řádně sesbíráno a zrecyklováno. Podle zprávy lze do konce desetiletí očekávat, že poměr zrecyklovaného materiálu klesne ještě níž na dvacet procent.
Předpokládá se totiž pokračující prudký nárůst elektronického odpadu z důvodu zvýšené produkce, limitovaných možností opravy a kratších období životnosti nové elektroniky, pokračující „elektronifikace“ společnosti a svou roli hraje i nedostatečná infrastruktura, která by umožnila patřičné zpracovávání elektronického odpadu, uvádí ITU.
Zhruba polovina elektroodpadu se vygeneruje v Asii, kde má jen málo zemí legislativně ošetřenou jeho produkci a recyklaci. Sběr a recyklace elektronického odpadu dosahuje nejvyšších čísel v Evropě, kde se ho podaří recyklovat až čtyřicet procent.
Ovšem na hlavu je v evropském prostoru nejvíce vyprodukovaného elektronického odpadu – téměř osmnáct kilogramů. V Africe, která vyrábí nejméně ze všech pěti velkých světových regionů, se míra recyklace pohybuje jen kolem jednoho procenta.