Její šaty oblékla třeba Ester Ledecká na předávání cen pro nejlepšího sportovce, další modely často nosí zakladatelka neziskovky Loono a jedna z Forbes výběru 30 pod 30 Kateřina Vacková. Čím si je módní návrhářka Zdeňka Imreczeová získala?

Když na někom uvidíte její šaty, často se ani nemusíte ptát, kdo za návrhem stojí – rukopis je vcelku rozpoznatelný. Maskulinní prvky, minimalismus, geometrické zdobení, serióznost obohacená o avantgardní detail.

Návrhy Imreczeové se vyznačují také precizností švů – všechny jsou začištěné, a kdybyste chtěli, můžete šaty od ní klidně nosit naruby, nebude to, až na cedulku, poznat.

Vždycky se projevovala spíš introvertně. Jen s jednou výjimkou: oblečení. Už na základní škole si navrhovala a šila barevné, výstřední modely, které byly prostě nepřehlédnutelné. Vstoupila do dveří a ve třídě nastalo překvapené ticho. Platí to trochu dodnes: za návrhářku Zdeňku Imreczeovou mluví v první řadě móda.

Svoji značku „IMRECZEOVA“ založila už při vysoké škole v roce 2007 (inspiroval ji i rok stáže v Paříži na École supérieure des arts appliqués Duperré). O dva roky později absolvovala pražskou UMPRUM pod vedením oceňovaného módního návrháře Josefa Ťapťucha a hned začala navrhovat sezonní kolekce a tvořit šaty na míru.

Během 10 let se zapsala mezi známé pražské návrhářky, její značka má obrat dva miliony a třeba svoje charakteristické košilové šaty prodává po stovkách kusů. Za svoji práci byla několikrát nominována na Czech Grand Design v kategorii Módní designér roku.

V poslední době zaujal třeba její model, ve kterém Ester Ledecká v prosinci minulého roku přebírala cenu v anketě Sportovec roku. V černé sukni s kapsami a černém průhledném topu prohlásila lyžařka a snowboardistka: „Cítím se jako princezna.“

Přitom „šaty pro princezny“ tvoří Imreczeová jen zřídka. Při navrhování se zaměřuje především na denní nošení. „Oblékám právničky, lékařky, učitelky, ženy z byznysu a podnikatelky,“ popisuje svoji oblast zájmu. „Jsou to pro mě úspěšné ženy a těší mě, že si na sebe při slavnostních příležitostech, ale třeba i při poradách a schůzkách berou moje věci,“ přiznává.

Návrhářka odhaduje, že úspěch mezi nimi má třeba už jen proto, že její oblečení se neřídí sezonními trendy, ale je navržené k nošení na několik let. Sama ho nosí, aby otestovala, jak materiály zvládají vyprání či jak se oblečení chová na postavě.

„Věřím, že se ženy v mých modelech prostě cítí dobře,“ podotýká Imreczeová. Což zní jednoduše, ale… „Ale je to díky zkušenostem a střihům, které jsem  vyvíjela mnoho let,“ prozrazuje a dokládá tak, že za těmi naoko nejjednoduššími věcmi je často nejvíc práce.