Na Fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze se vyučuje jeden z celosvětově nejlepších magisterských programů pro manažery. CEMS Master in International Management se v právě aktualizovaném globálním žebříčku sto nejlepších magisterských manažerských programů od prestižního deníku Financial Times umístil na 16. místě.  

Je to zejména díky vysoké poptávce po jeho absolventech, což se odráží i do výše jejich platů, tři roky po promoci jde v průměru o více než 170 tisíc korun měsíčně.

CEMS je globální aliance předních byznysových škol, korporátních partnerů a neziskových organizací. CEMS Master in International Management je komplexní dvouletý vysokoškolský program s celosvětově harmonizovaným a důkladně kontrolovaným učebním plánem.  

Na horních příčkách se pražský program CEMS Master in International Management umisťuje pravidelně už od roku 2018. Oproti loňsku si polepšil o dvě pozice a vůbec nejvýše se v každoročním srovnání dostal v roce 2021, kdy stanul na 14. příčce.

Fakulta podnikohospodářská VŠE tak předstihla zvučná jména, jako jsou například španělská ESADE či UCD Dublin, a se svým skóre atakuje celosvětově nejlepší byznysové a manažerské vysokoškolské programy z elitních západoevropských a asijských univerzit.

Metoda rankingu Financial Times dává velkou váhu platovému ohodnocení absolventů a jeho růstu v čase. Absolventi pražského CEMS, kteří dostudovali před třemi roky, aktuálně vydělávají dle šetření Financial Times v průměru 91 300 dolarů ročně, tedy v přepočtu dle aktuálního kurzu více než 171 tisíc korun měsíčně.

„Je proto logické, že na úplně nejvyšší příčky v žebříčku se dostávají univerzity ze zemí, kde je kupní síla podstatně vyšší než u nás, jako je Švýcarsko, Francie či Velká Británie. Nicméně i celou řadu prestižních škol z těchto zemí se nám daří v platech absolventů předstihnout či trumfnout v jiných faktorech, které žebříček hodnotí,“ vysvětluje akademický ředitel programu Ladislav Tyll, který ho vede od roku 2014.

Řeč je například o tempu kariérního růstu absolventů, ve kterém se pražský CEMS Master in International Management umístil ze všech srovnávaných programů na 7. místě, či „overall satisfaction“ absolventů, tedy jejich spokojenost s tím, že program vystudovali. V tomto kritériu obdržel pražský program přes devět bodů z deseti.

Roli hraje také národnostní diverzita studentů. Například University of St. Gallen, která se letos znovu umístila na prvním místě, má pravidelně okolo devadesáti i více procent studentů ze zahraničí.

„Jde o faktor, ve kterém nemáme zájem konkurovat, což nás částečně v žebříčku dostává níž. Naopak chceme vzdělávat nadané Čechy a Češky,“ říká Tyll, který vedle Fakulty podnikohospodářské VŠE působí i na zmíněné univerzitě v St. Gallenu a také pařížské HEC, která žebříček vyhrála loni.

„Soustavně velmi dobré umístění v žebříčku a také velmi pozitivní zpětná vazba našich bývalých studentů jsou pro nás hodnotným indikátorem, že naše snaha tvořit v Praze celosvětovou manažerskou elitu dopadá na úrodnou půdu,“ dodává Tyll, který je držitelem několika mezinárodních ocenění za nejlepší vyučovaný kurz a inovace ve výuce.