Nadměrnou regulací a přemrštěným zdaněním promarnila americká vláda jednu z nejsnadnějších příležitostí k možným příjmům, jaké se jí mohou naskytnout – k legalizaci drog. Pokud se však věci změní, ještě není příliš pozdě zachránit před nebezpečím prohibice konopný průmysl, jehož hodnota dosahuje 72 miliard dolarů.

Johnny Casali pustí štípačku dřeva a vysype do žlabu 25 kilogramů marihuany. Farmář, který bydlí v Humboldt County, asi pět hodin severně od San Francisca, pěstoval konopí pod kalifornským sluncem ilegálně po čtyři desetiletí. Nyní je pěstitelem se státní licencí a to, co bývalo jeho výnosnou plodinou, sám ničí.

„Nezáleží na tom, jak dobrý máte produkt. V Kalifornii je tak velká nabídka, že tu jde jen o to, kdo bude mít nejnižší cenu,“ říká Casali, zakladatel farmy Huckleberry Hill Farms se sídlem v Garberville, která ročně vyprodukuje přes 200 kilogramů řemeslného konopí ve dvou malých sklenících na svém dvorku.

„Poslední dobou si připadám jako pěstitel salátu – pracuji za nejmenší z malých marží.“

Legalizace konopí v USA měla udělat z řady podnikatelů boháče – včetně „nositelů odkazu“, což je ostýchavý eufemismus pro ty, kterým se dříve říkalo překupníci drog, dealeři a nelegální pěstitelé. Měla vzít něco běžně rozšířeného a odstranit z toho prvek kriminální činnosti.

To se však americkým politikům tak úplně nepodařilo: vinou nadměrné regulace, přílišného zdanění a nedůslednosti jednotlivých států se jedna z nejjednodušších věcí v dějinách kapitalismu – legalizace nejpopulárnější nelegální drogy na světě – mění v obrovské tržní selhání.

Podle Jonathana Rubina, generálního ředitele společnosti New Leaf Data Services, která sleduje velkoobchodní ceny na institucionální úrovni, bylo v loňském roce přibližně 95 procent kalifornských pěstitelů konopí ve ztrátě.

Vzhledem k tomu, že velkoobchodní cena za libru marihuany v Kalifornii od roku 2017, tedy od roku před zahájením legálního rekreačního prodeje ve státě, klesla o 52 procent, zůstat v tomto byznyse ziskovým je téměř nemožné. Problém spočívá v prosté nabídce a poptávce.

Pokud aspoň trochu víte, co děláte, pěstovat marihuanu, která se sama o sobě velmi ráda množí, je vcelku snadná záležitost. A získat oficiální povolení není vůbec nic těžkého. Mnoho farmářů ji proto začalo pěstovat v touze po zeleném bohatství. 

Maloobchodní prodejny to však se získáváním povolení k prodeji mají o dost složitější. Zaprvé je tu fenomén v angličtině pojmenovaný jako nimbyism (not in my backyard = ne na mém dvorku), který se projevuje tak, že dokonce i v Kalifornii, která je ke konopí tradičně přátelská, téměř dvě třetiny obcí odmítly povolit legální prodej na svém území.

Forbes Digital Premium