Celosvětová poptávka po oceli by se v letošním roce měla zvýšit o 1,7 procenta na 1,793 miliardy tun po loňském poklesu o 1,1 procenta. Předpovědělo to Světové sdružení oceli (WSA). Oživit by podle něj letos měla rovněž poptávka v Evropské unii a Británii, která se loni propadla na nejnižší úroveň od roku 2000.

„Po dvou letech poklesu a výrazné nestabilitě trhu od koronavirové krize v roce 2020 vidíme první známky toho, že globální poptávka po oceli se dostává na růstovou trajektorii,“ uvedl předseda hospodářského výboru WSA Martin Theuringer.

WSA předpokládá, že růst globální poptávky po oceli bude pokračovat také v příštím roce. Poptávka se podle její prognózy napřesrok zvýší o 1,2 procenta na 1,815 miliardy tun.

Organizace rovněž předpověděla, že v Evropské unii a Británii se letos poptávka po oceli zvýší o 2,9 procenta na 140,7 milionu tun po loňském desetiprocentním propadu. V příštím roce pak očekává zrychlení růstu na 5,3 procenta.

Poptávku po oceli v Evropské unii a Británii podle WSA zasáhla řada faktorů včetně geopolitických změn a nejistot, vysoké inflace a zpřísňování měnové politiky. „Přetrvávání těchto negativních faktorů loni vedlo k propadu poptávky po oceli v tomto regionu na nejnižší úroveň od roku 2000,“ uvedla organizace.