skip to main content

Octavia je nejlepší rodinný vůz. Rozhodlo o tom padesát novinářek z celého světa

Už po jedenácté v řadě se sešla padesátka výhradně ženských motoristických novinářek, aby pod hlavičkou ankety The Women’s World Car of the Year hlasovaly o nejlepším autě roku.

Porotkyně z osmatřiceti zemí světa vybraly mezi devíti finalisty za absolutního favorita loňského roku vůz Land Rover Defender. Pro našince je však možná zajímavější, že v kategorii rodinného vozu si korunku nasadila Škoda Octavia, která zvítězila v ostré konkurenci mezi Audi A3 a BMW 4.

Zmíněnou anketu založila v roce 2010 novozélandská motoristická novinářka Sandy Myhre v reakci na to, že v uznávané anketě Světového auta roku v té době nebyla mezi pětačtyřiceti novináři byť jediná žena.

Český hlas v porotě

Mezi porotkyněmi má svou zástupkyni i Česko. Je jí Sabina Kvášová, která před dvanácti lety založila web Žena v autě a snaží se tak z ženského úhlu pohledu dlouhodobě nabídnout informace o světě motorů a bezpečné jízdě. Výsledek mezinárodního hlasování ji však samotnou překvapil.

Reklama

„Zatímco je Evropa pod přísnou regulací z pohledu boje za nižší emise, svět zatím evidentně CO2 netrápí. Alespoň to tak vypadá na základě výsledků ankety. Jak jinak by mohlo zvítězit obrovské SUV, které se do malých městských uliček stěží vejde a jehož spotřeba a hodnota emisí rozhodně nepatří k úsporným,“ komentuje výsledek.

Mezinárodní anketa podle ní ale reflektuje hlasy porotkyň z celého světa a nic na tom nezmění skutečnost, že preference evropských novinářek jsou trochu jiné.

Octavii testovaly i Češky

Naopak úspěch Škody Octavie Kvašovou nepřekvapil. Sama ji ostatně testovala i v rámci vlastní právě probíhající ankety Auto mého srdce, kde se zatím vůz probojoval spolu s dalšími pěti auty do finále. O definitivním vítězi rozhodnou české novinářky koncem dubna.

Už teď je ale jasné, že si recenzentky nové Škody Octavie pochvalují třeba hlasové ovládání a s ním spojenou digitální asistentku Lauru.

Tahle vaše nová kámoška totiž zařídí ledacos – od ohřívání sedadel přes otevření oken či spuštění navigace až po zapnutí oblíbené hudby. Hlasové ovládání funguje jednoduše skvěle a přispívá k tomu, že se můžete maximálně věnovat řízení a jezdit bezpečněji.

Reklama

Porotkyně se také shodly na tom, že design nové Octavie je odvážnější, než bývalo zvykem. V linii sedanu nebo většího rodinného kombíku podle nich auto vypadá velmi dobře a jeho devízou je prostorový komfort pro všechny cestující. Zaujala je i pozornost, kterou v mladoboleslavské automobilce věnovali detailům. Pohledy tak připoutá třeba efektní detail promítaného loga, které zasvítí na chodníku, když večer při parkování otevřete dveře řidiče.

Jak se hlasovalo

Zpět ale k celosvětové anketě. Letos byla práce mezinárodní poroty The Women’s World Car of the Year komplikovaná kvůli pandemickým opatřením a následnému omezení doby na testování aut ve většině zemí.

V prvním kole porota zvolila v každé kategorii tři nejlepší modely. Vybírala při tom ze všech vozů, které byly uvedeny do prodeje v období od ledna do prosince 2020.

V druhém kole už pak porotkyně vybraly pouze nejlepší auto z každé kategorie, a to na základě aspektů jako jízdní vlastnosti, pohodlí, konektivita, bezpečnost, dopad na životní prostředí, design nebo poměr kvality a ceny.

O absolutním vítězi, Land Roveru Defender, porotkyně říkají, že navazuje na tradici drsného off-roadu a přidává množství chytré techniky a luxusních prvků. Současně je atraktivní, dostatečně odolný a pohodlný, skvěle se řídí a exceluje svými schopnostmi, výkonem i hladkou jízdou.

Vítězové ve své třídě


Nejlepší městské auto
Nejlepší rodinné autoNejlepší luxusní auto
Peugeot 208ŠKODA OctaviaLexus LC500 Cabrio
Nejlepší sportovní vůzNejlepší městské SUVNejlepší SUV střední velikosti
Ferrari F8 SpiderPeugeot 2008Land Rover Defender
Nejlepší velké SUVNejlepší auto s pohonem 4×4Nejlepší elektromobil
Kia SorentoFord F-150Honda e

Reklama
Reklama