Česká firma Diametral není na první dobrou možná příliš známá, přesto jsou její výrobky všude kolem nás. Dříve jste se s nimi mohli setkat hlavně v podobě autoalarmů, dnes ji znají studenti elektrotechnických škol nebo řidiči tramvají po celém Česku i Evropě – pražská firma už čtvrtstoletí zajišťuje výrobu dopravní signalizace.

Díky covidu a s ním spojeným propadem zakázek však firma našla novou nohu byznysu, o které ještě před rokem vůbec netušila. Stala se výrobcem generátorů ozónu v Česku.

„Během pouhých dvou měsíců se nám podařilo vše vyvinout a homologovat,“ říká ve své kanceláři Miroslav Bulka, zakladatel a šéf firmy Diametral, která zejména v oboru technologických vědeckých elektro-pracovišť nemá konkurenci nejen v České republice, ale v celé Visegrádské čtyřce.

Příběh Diametralu je ale pestřejší. Hned po revoluci šel tehdy dvacetiletý technik vývojové zkušebny dřívější československé strojírenské chlouby ČKD Miroslav Bulka po ulici s touhou rozjet podnikání. U jednoho ze zaparkovaných vozů si všiml blikajícího červeného světélka značícího autoalarm, který se mu jako podnikatelský nápad zalíbil.

S kolegou z práce proto začali vyvíjet alarm do vozů, které měly boom prodejů před sebou. Vývoj se povedl a dokonce se poté sama ozvala Mototechna, která si objednala první sérii o 50 kusech.

„Neměl jsem peníze, abych to rozjel, tak jsem si v bance půjčil 14 tisíc tehdy ještě československých korun, což byly velké peníze,“ vzpomíná Bulka na dobu před třiceti lety, kdy hned v samém počátku podnikání řešil první existenční problém. Když první várku dvaačtyřiceti alarmů přivezli do Mototechny, tam jim řekli, že končí a nic neodeberou.

„V tu chvíli se se mnou zatočil svět. Ve 20 letech jsem měl 42 autoalarmů, které jsem neměl kde prodat, a velký dluh v bance,“ říká dvaapadesátiletý podnikatel. Nakonec se mu se dvěma společníky, se kterými v roce 1992 založil firmu Diametral, do roku 1994 podařilo prodat 13 500 tisíc alarmů, které tak byly v úvodu hlavním tahounem celého byznysu s výrobními prostory na Praze 6.

Ale jak sám Bulka přiznává, v této době tak trochu usnul na vavřínech. „Trochu jsem zpychnul, nepřemýšlel jsem nad budoucností a konkurence nás samozřejmě převálcovala. Zaspal jsem dobu, což byla moje chyba a ponaučení pro další život,“ říká se vší vážností.

Výroba autoalarmů ho ale nasměrovala k dalšímu byznysu, kterou se stala produkce vlastních mikropáječek. V roce 1994 jim ve výrobě dosloužily dosud používané mikropáječky československé výroby, a proto si pořídíli drahé zahraniční.

Firma však nebyla spokojena s jejich kvalitou, proto brzy začala vyvíjet vlastní. A když se jim to povedlo dle představ, začala je prodávat na trh, kde se mikropáječky uchytily.

Bulka se svými zaměstnanci časem rozšířil portfolio o další produkty jako stejnosměrné a střídavé zdroje nebo transformátory a Diametral se také stal v podstatě monopolním dodavatelem dopravní signalizace pro tramvaje v Česku.

„Směrové šipky pro tramvaje najdete snad ve všech městech v Česku,“ říká Bulka s tím, že stejné je to například ve francouzském Lyonu nebo řeckých Athénách.

Foto Pixabay

Více než polovinu současného téměř padesátimilionového obratu Diametralu ale tvoří technologická pracoviště, po kterých Bulka pokukoval už na konci devadesátých let na veletrzích, katalyzátorem tohoto byznysu se ale stal až v roce 2000 zástupce ředitele kutnohorské střední elektrotechnické školy pan Parkán, který pro praktickou výuku studentů poptával přístroje integrované do stolu.

„Začala se psát nová kapitola a časem se naše elektrotechnická pracoviště stala etalonem pro vědecká a školní pracoviště,“ říká Bulka s tím, že se dnes elektrotechnické stoly pojmenované Variolab+ nachází ve stovkách škol po republice, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku nebo i Belgii.

Diametral ale vyrábí i verzi pro výzkumná pracoviště firem s označením Vertigo+, která využívá například technologické centrum nadnárodní skupiny Eaton v Roztokách u Prahy. Růstu byznysu i do okolních států nestála v cestě v podstatě žádná konkurence. Jenže přišel covid.

Vydání Forbesu Zázrak

Na jaře loňského roku řešil Miroslav Bulka problémy, do kterých se vlivem protipandemických opatření dostalo mnoho firem. Diametralu v podstatě ze dne na den klesly nasmlouvané zakázky ze školství a průmyslu a management firmy začal řešit, co s bezprizorními zaměstnanci a jak si zajistit pozitivní cash-flow.

„Ač doba byla na jaře nepříjemná pro všechny, tak mi přišlo, jako bych se vrátil o třicet let zpět těsně po revoluci, kdy k sobě byli všichni milí a chtěli si pomáhat,“ konstatuje majitel firmy o 22 zaměstnancích.

„I my jsme v době pandemie chtěli přiložit ruku k dílu, proto jsem chtěl začít vyrábět plicní ventilátor. Ale na to sami technicky nemáme, a než jsem našel někoho z vědecké základny, už se objevily firmy, které s vysokými školami spolupracovaly, a tak by to bylo nošení dříví do lesa.“

Český generátor ozónu Virbuster

Pak ale kolega přišel s nápadem dezinfikovat prostory ozónem a firma do dvou měsíců vyvinula a homologovala ryze český generátor ozónu, který následně v červnu začala i vyrábět.

„Rovnou osm modelů. A to nám pomohlo překlenout problémy s cash-flow,“ pochvaluje si dnes Bulka, který díky tomu nemusel ve firmě propouštět, krátit mzdy, ani využít podpor od státu. V první fázi našly generátory Virbuster uplatnění pro dezinfekci domovů důchodců, MHD, kanceláří a vůbec všech prostor, kde se shlukují či střídají lidé. Teď už ale v Diametralu ví, že uplatnění je daleko širší.

„Generátor se dobře rozjel, dokonce dodáváme modifikovanou verzi pro jednoho nadnárodního dodavatele automobilek. I před koronou se ozón používal pro dezinfekci aut, akorát o tom nikdo pořádně nevěděl. Má tu výhodu, že kromě dezinfekce klimatizace dokáže rozložit i pachy či zápach kouře,“ vypočítává Bulka.

Diametral za osm měsíců prodeje generátorů utržil přes 10 milionů korun a dnes mu tak tato noha tvoří pětinu byznysu a je v plánu ji jen posilovat. Už nyní firma hledá nové prostory pro výrobu generátorů mimo její hornopočernický areál. Uvažuje se o Liberci.

Zakladatel Diametralu Miroslav Bulka u výroby generátorů ozónu od Diametralu

„Zpočátku to bylo tak, abychom měli přísun práce. Ale teď už je to pro nás třetí noha a rozhodně nechceme zůstat ve stavu, v kterém jsme nyní. Chceme vše posouvat dál,“ uzavírá Bulka.

Brzy se do prodeje dostane vůbec nejvýkonnější generátor Diametralu produkující až 160 gramů ozónu za hodinu s výměnou vzduchu 3600 m3 určený pro tělocvičny nebo divadla. Tam už by se Bulka jako velký milovník kultury rád vrátil a věří, že svými snahami a vývojem k tomu jen přispěje.