Za ostnatými dráty, železobetonovým pláštěm a pancéřovými dveřmi se ukrývají servery tří čtvrtin českých e-shopů. V nenápadné budově na kraji Prahy vybudoval Damir Špoljarič největší hostingové datacentrum v Česku. Teď se zakladatel Vshostingu pouští do investování, buduje v Chorvatsku síť hotelů a o víkendech létá jako kapitán pro firmu Alpha Aviation, kterou spoluvlastní.

U vstupu do datacentra vás uvítají čtyři dieselové generátory a mobilní nádrž na tisíce litrů nafty pro případ blackoutu. „Vydrželi bychom bez elektřiny deset dní,“ říká svérázný podnikatel, který do této stavby investoval téměř čtvrt miliardy korun a jehož byznys loni vygeneroval obrat přes 300 milionů korun.

Uvnitř budovy se ukrývají „střeva“ e-shopů jako Zoot, Pilulka, Notino nebo Mixit, ale i servery společností Asahi, Datart nebo Footshop. V blikajících a hučících skříních, které ve tmě vypadají jako noční Praha, jsou uložené stovky petabajtů dat, což je pro představu podobné, jako kdyby tam byly stovky milionů CD.

Do budovy vedou optická vlákna a páteřní konektivita ze tří směrů, která musí ustát i ty nejtěžší kyberútoky. Železobetonový plášť funguje jako Faradayova klec, takže odolá i úderu blesku. V případě požáru se okamžitě spustí systém automatického hašení inertním plynem. A uvnitř budovy je také místnost plná baterií, které dokážou datacentrum udržet v chodu, než se nastartují generátory.

„Máme vše extrémně naddimenzované a využíváme nejrůznější zálohy záloh. I díky tomu jsme minimálně v Česku jediné hostingové datacentrum, které od svého otevření za osm let nemělo jediný výpadek, který by způsobil nedostupnost serverů,“ říká Špoljarič, který Vshosting založil před sedmnácti lety.

Celkový výkon hostivařského datacentra je jeden megawatt, energií by tak mohlo zásobovat celé sídliště. Ve Francii nedaleko Štrasburku teď ale v rámci skupiny Contabo, pod kterou Vshosting spadá, staví datacentrum dvanáctkrát větší.

Německá firma koupila českou společnost v roce 2020. Podle odhadů šlo o transakci v hodnotě stovek milionů korun. Contabo je přitom jednou z nejrychleji rostoucích hostingových firem na světě a letos se stal jejím významným investorem jeden ze dvou největších private equity fondů na světě KKR.

„Contabo se zaměřuje na nízkorozpočtový hosting pro desítky tisíc malých klientů. My zase nabízíme B2B hosting pro klienty s náročnými projekty s platbami v řádech tisíců až desítek tisíců eur měsíčně. Skupinu ještě doplňuje značka G-Portal, která dělá hosting pro počítačové hry,“ popisuje Špoljarič.

Kromě toho, že Vshosting nadále vede jako CEO, působí jako jeden z investorů a člen managementu celé skupiny, která má datacentra od Německa přes USA až po Japonsko.

„S Vshostingem v současnosti expandujeme do Německa a Maďarska. Chceme ukázat, že umíme expanzi na východ i na západ. A na základě této zkušenosti škálovat další země,“ prozrazuje své plány Špoljarič.

V Česku a na Slovensku je Vshosting největším hráčem a daří se mu růst na tržbách i zisku EBITDA bez ohledu na to, že e-commerce posledních sedm kvartálů klesá.

„Kvůli covidu e-shopy nepřirozeně rostly a teď se to pomalu vrací do normální křivky. Nicméně pro spoustu firem to byla první velká krize a začaly zbrkle šetřit třeba i na bezpečnosti dat. V počtu klientů tak sice pořád rosteme, ale výrazně méně než v předchozích letech,“ popisuje podnikatel.

Contabo má po celém světě přes 300 lidí, z toho jich v Praze sedí okolo stovky. V Česku funguje i zákaznické centrum pro celou skupinu.

„Trošku jsme zkorporátněli, což není nic, po čem bych zrovna toužil, ale při této velikosti je to nutné. Víc řešíme i témata jako ESG. Všechna naše datacentra například pohání zelená energie a neustále zvyšujeme efektivitu, abychom snížili spotřebu elektřiny,“ líčí Špoljarič.

V poslední době se zakladatel Vshostingu věnuje také investování. V roce 2021 založil investiční fond Gi21, který podporuje startupy i zaběhnuté firmy. Mezi nejzajímavější úlovky v jeho portfoliu patří kyberbezpečnostní firma Blindspot, výrobce brýlí pro virtuální realitu Vrgineers nebo datový startup Keboola.

„Do Kebooly jsem investoval už v prvním kole mimo jiné se dvěma českými VC fondy, Tomášem Čuprem a Edou Kučerou a podílel jsem se i na aktuálním kole, ve kterém získali asi 700 milionů korun. Zakladatele znám přes deset let a neznám snad chytřejší lidi,“ říká investor.

Se skupinou MPPD zase staví hotely v Chorvatsku, kde se do pěti let chtějí stát největším provozovatelem hotelů. „MPPD otevřela hotel Mövenpick v Záhřebu a letos tam otevře hotel Pullman. V současnosti také připravuje hotel Mövenpick ve Splitu,“ přibližuje Špoljarič.

Celkem tak MPPD bude nabízet zhruba 600 pokojů a tohle číslo chce zvýšit na 2000. Český byznysmen se přitom k hotelovému byznysu dostal úplnou náhodou.

„Jsem napůl Chorvat a mám od narození dvojí občanství. Za covidu jsem chtěl i přes zavřené hranice jezdit k moři, a tak jsem si nechal udělat chorvatský pas. A právníci, s nimiž jsem to řešil, se mi zmínili o lidech z hotelového byznysu, kteří hledají investory,“ líčí Špoljarič.

Do Chorvatska obvykle létá tryskáčem, který si sám pilotuje. Má dokonce pilotní průkaz i na Airbus. Kvůli létání přitom zhubl neuvěřitelných 120 kilo. Podmínkou při lékařské prohlídce pro přijetí do pilotního kurzu bylo mít index tělesné hmotnosti BMI alespoň pod 35.

O víkendech občas létá i jako kapitán druhé největší letecké společnosti v Česku Alpha Aviation, která už druhým rokem spadá do jeho investičního portfolia.

„Pilotování mě skutečně naplňuje a dobíjí energií. Často se na několik hodin ponořím do úplně jiného světa. Navíc létání, i když je to z drtivé většiny součást pracovní logistiky, s sebou nese doslova dobrodružná úskalí,“ líčí Špoljarič, který nedávno s tryskáčem přeletěl Atlantik. Kvůli malému doletu si to střihl se dvěma zastávkami ve Spojených státech, dalšími v Kanadě, Grónsku, na Islandu a ve Skotsku.

„V Kanadě jsme skončili v minus třiceti stupních na letišti Goose Bay, kde nám nedali včas povolení na přelet oceánu. Nestihli bychom tak doletět na malé letiště v Grónsku, které otvírá jen na pár hodin denně, takže jsme zůstali trčet kdesi v kanadském zapadákově. Na Islandu zase hrozilo, že bouchne sopka, což by byla konečná. Byla to trochu dobrodružná expedice,“ líčí Špoljarič.

Jeho snem je vyrazit letadlem na cestu kolem světa. Zatím mu ale plány kazí válka na Ukrajině, protože jediná cesta, jak s malým tryskáčem překonat Pacifik, vede přes Rusko. A ta je na neurčito zavřená.

Místo toho si tak plní alespoň byznysové sny. „Mým velkým cílem je zkonsolidovat lokální trh. My jsme sice krizi e-commerce ustáli, ale menší hostingoví hráči často bojují o život. A to je pro nás příležitost,“ netají se Špoljarič svým nákupním apetitem.