Její jméno možná neznáte, ale s její prací jste se už setkat mohli. Yveta Anna Kroupová je ilustrátorka, jejíž rukopis zdobí podniky Ambiente a dala podobu kuchařkám Dity P. nebo desce Tomáše Kluse.

Vedle kreslení se věnuje také aranžování výloh a jedním z jejích projektů jsou i šperky Nitu. „Výlohy jsou svět sám pro sebe. Je to okno, které vás překvapí i dojme. Můžete do něj dát jakoukoli emoci,“ rozplývá se Kroupová.

Své první výlohy vytvořila, když pomáhala Veronice Velčovské Jirouškové s výkladními skříněmi pro značky jako Pietro Filipi nebo Hermès. Dnes tvoří „světy za sklem“ pro pražskou cukrárnu Myšák nebo Klub Ambiente. 

Rodačka z Liberce kreslí, stříhá a lepí od doby, kdy dokázala udržet nůžky. Vášeň pro tvorbu v ní zažehla její maminka aranžérka, která pracovala pro liberecké divadlo.

„Byl přelom 80. a 90. let a náš byt vypadal jinak než klasické byty s obývací stěnou s vystavenými skleničkami,“ vzpomíná dnes Kroupová. „Bydlely jsme sice v paneláku, ale mamka vytapetovala půlku pokoje plákaty z divadla. Nechala mě, abych si sama pomalovala pokoj barvami, a sestře dala pastelky, ať si vyzdobí kout v chodbě, kde měla svůj věšáček.“

Kreativní podhoubí Yvetu nasměrovalo na studium architektury a později k oboru produktový design. Ani jednu ze škol ovšem nedokončila – jako zběhlá studentka začala pracovat v kanceláři gastronomické skupiny Ambiente, kde ji pustili i ke grafické práci. Na tu se později nabalily ilustrované zakázky.

„U ilustrace je člověk sám, zavřený několik dní doma a soustavně pracuje. Výlohy jsou o schůzkách, dojíždění, zkoušení, výrobě. Tyhle dvě dynamiky mě moc baví. A když chci, tak si tam tu ilustraci můžu vždycky dát,“ směje se Kroupová.

Ilustrátorskou samotu odhání také spolupracemi. S Michaelou Tomiškovou, sklářskou designérkou studia Dechem, založily Rozbíjím se – čokolády zabalené v poezii. Pro Yasminu Keshmiri Heyduk dříve tvořila ilustrace do její galerie Minty a dnes se podílí na propagaci její oděvní značky Port of Stars.

Ve svém portfoliu má i několik kuchařek – třeba Bju Kitchen, Neštěkej a jez nebo zmiňovanou Ditu P.

„Když přišla od Dity nabídka podílet se na její kuchařce, byla jsem nervózní. Dekor styling nebyl můj denní chleba, ale dopadlo to tak, že jsme spolu udělaly první kuchařku a pak i tu druhou a třetí,“ pochvaluje si Kroupová.

Její práci ovlivňují i rozečtené knížky: za zásadní považuje Ženy, které běhaly s vlky, která ji inspirovala k souboru ilustrací Zahrada vystavených jako součást loňské expozice Hlava, ruka, vzpomínka. V současnosti čerpá z vědecké publikace o vnímání světa Mýtus a geografie.

Yvetu Annu Kroupovou dnes zaměstnává i její šperkařská značka Nitu (hindsky „krásný“), kterou před třemi lety založila s kamarádkou Květou Dubnovou.

Práce člověku vždycky pomůže.

„Pojí nás dlouholeté přátelství a vždycky jsme si říkaly, že až přijde ten správný čas, tak spolu něco vymyslíme. Pak přišla situace, která Květě zamíchala životem, a právě tehdy jsme začaly pracovat, protože práce člověku vždycky pomůže,“ je přesvědčená Kroupová.

Společně navrhly první kolekci Orient express, v níž si pohrály s geometrickými tvary. Následovala řada tří originálních medailonků, které tvoří portfolio značky dodnes. Ve stříbrné i zlaté variantě znázorňují letícího ptáčka, bohyni Demeter a medailonek Spirit inspirovaný africkým kmenem z údolí etiopské řeky Omo.

Šperky Nitu jsou zatím k dostání v concept storu Kvartýr, Yveta s Květou ale kromě vlastního e-shopu připravují i novou kolekci šperků. „Opravdu se na ni těším, protože jsme pro ni objevily člověka ovládajícího velmi staré řemeslo, které vymírá,“ prozrazuje Kroupová a věří, že rok se třemi dvojkami bude skvělý.

Podle jejího plánu tomu tak snad bude – ilustracemi dá letos život nové dětské knížce, sadě porcelánu i řadě povlečení českého výrobce Lejaan.

Autorka je redaktorkou magazínu Esprit Lidových novin.