Deset let je vskutku dlouhá doba. Na počátku roku 2010 byla nezaměstnanost v USA nad osmi procenty, eurozóna od Řecka po Itálii na pokraji kolapsu a globální akciové trhy se snažily vzpamatovat z děsivé dekády.

Konec roku 2019 však přináší zcela jiný obrázek. Skupinka technologických firem od Applu přes Netflix, Google, Microsoft až k Amazonu dotlačila zásadní akciové trhy k obdivuhodným vítězným šňůrám a rekordním výšinám.

Index S&P 500 za posledních deset let více než ztrojnásobil svou hodnotu, když ročně přinášel 13,5 procenta. Dlouhodobé americké státní dluhopisy snížily úrok z 4,65 na 2,35 procenta a nezaměstnanost je nyní na rekordních minimech. Jistě, byly tu bubliny typu marihuanových akcií, kryptoměnové horečky a alternativního masa a byly tu i čínské akciové podvody a nepoctiví hráči jako Valeant Pharmaceuticals. Kolem a kolem však trhy zůstaly při smyslech.

Největším tahounem současné prosperity každopádně zůstává kapitál, který do ekonomiky pumpují jak americký Fed, tak Evropská centrální banka. Úrokové sazby už jsou ve Spojených státech nějakou dobu na hranici nuly, a ve Švýcarsku či v Japonsku dokonce v záporu.

Co se týče samotných akcií, pelotonu vévodí společnosti spíše s digitálními než fyzickými aktivy. Třeba výrobce grafických karet Nvidia, e-commerce a cloudový velikán Amazon nebo výrobce polovodičů Broadcom – ti všichni zaznamenali od roku 2010 narůst přes tisíc procent.

Forbes zanalyzoval celkové výnosy titulů firem s velkou tržní kapitalizací v indexech Rusell 1000 a S&P 500 za každý kalendářní rok a výsledkem je následující seznam ročních vítězů.

2010: Netlifx (218 procent)

To byl rok, kdy původní DVD půjčovna, která zákazníkům filmy posílala do schránky, začínala se streamingem a vedle toho krachoval konkurenční Blockbuster. V prosinci 2010 měl Netflix hodnotu 10 miliard dolarů.

2011: Domino’s pizza (112 procent)

Když v březnu roku 2010 do ředitelského křesla usedl Patrick Doyle, řetězec Domino’s se v televizi omlouval za svou špatnou pizzu. Přesně tohle byl začátek velkolepé otočky.

2012: Sarepta Therapeutics (477 procent)

Společnost, která se dříve nazývala AVI BioPharma, přišla s přelomovým objevem v rámci léčby Duchennovy svalové dystrofie.

2013: Nexstar Media Group (436 procent)

Po celé řadě akvizic se Nexstar Media Group stala největší lokální televizní společností v USA, oslovující 63 procent americké populace se 197 stanicemi.

2014: Agios Pharmaceuticals (367 procent)

Během třetího čtvrtletí 2014 firma výrazně pokročila ve svém výzkumu zaměřeném na léčení pacientů s myeloidní leukemií.

2015: Exelixis (291 procent)

Biotechnologická společnost, specializující se na rakovinu štítné žlázy, toho času získala souhlas FDA k léčení jistých forem melanomu.

2016: US Steel (319 procent)

Po obavách ze zpomalení čínské eknomiky se legendární ocelářská firma vydala vzhůru, podobně jako globální ekonomika.

2017: Nektar Therapeutics (386 procent)

Firma soustřeďující se na výzkum v oblasti rakoviny, lupusu a dermatitidy získala v listopadu 2017 od farmaceutické společnosti Eli Lilly 150 milionů dolarů za lék proti lupénce. Akcie následně vystřelily.

2018: MongoDB (182 procent)

Rychle rostoucí jednorožec, pohybující se na poli cloudu a data managementu, se v roce 2017 vydal na burzu a o rok později vystoupal k valuaci 10 miliard dolarů.

2019: Avalara (131 procent)

Softwarová firma, zpracovávající v cloudu daně, se vydala na burzu už v červnu 2018, ale akcie vystartovaly vzhůru až v roce 2019 v reakci na její rychlý růst.

Nakonec zmiňme, že šampionem dekády se stal Netflix, jehož akcie si připsaly neuvěřitelných 3915 procent.