Ani u miliardáře si nemůžete být jistí, že jde skutečně o toho, za koho se vydává. Dokazuje to minimálně šokující zpráva z minulého týdne, o které informoval Atlanta Journal-Constitution a podle které si vězeň z amerického státu Georgia pomocí pašovaných mobilních telefonů přivlastnil identitu kalifornského miliardáře Sidneyho Kimmela.

Jednatřicetiletý vězeň Arthur Lee Cofield Jr. ukradl z Kimmelova bankovního účtu jedenáct milionů dolarů tak, že přesvědčil zástupce zákaznického servisu společnosti Charles Schwab, že je ve skutečnosti čtyřiadevadesátiletý miliardář. Následně Cofield ukradené finance poslal do společnosti v Idaho, kde je vyměnil za zlaté mince, pronajal si soukromé letadlo, aby tyto mince přepravilo do Atlanty, a poté si za 4,4 milionu dolarů koupil s pomocí svých dvou kompliců dům.

Kimmel, jehož majetek je odhadován na 1,5 miliardy dolarů, navíc podle žalobců nebyl jediným miliardářem, na kterého se Cofield zaměřil. O částku 2,25 milionu dolarů přišla také například Nicole Wertheim, manželka vynálezce-miliardáře Herberta Wertheima. „Cofield přišel na způsob, jak získat přístup k účtům, které patří osobám s velkým bohatstvím. Ve skutečnosti situace postihla miliardáře z různých koutů země,“ řekl v prosinci 2020 federální žalobce Scott McAfee během soudního slyšení.

Na kolik miliardářů se Cofield celkem zaměřil, není jasné. Americká prokuratura okresu Severní Georgie to odmítla komentovat.

Obecně se dá ale říct, že podvodníci mohou předstíráním, že jsou miliardáři, získat spoustu peněz. Coefield totiž není ani zdaleka prvním, koho něco takového napadlo. Podobné podvody jsou zpravidla zaměřené na předem vytipované oběti, které o bohatých lidech možná jen slyšely, ale nemusí je dostatečně znát na to, aby věděly, zda ten, s kým jednají, je skutečně miliardář, jak o sobě tvrdí, nebo nikoli.

Někdy mohou podvodníci jen toužit po zviditelnění, aby mohli říct svým přátelům, že se umí pohybovat na vysoké úrovni. Jindy je to prachobyčejná chamtivost. Myslí si, že si mohou pro sebe ukrojit trošku z peněz bohatého člověka nebo třeba využít miliardářových konexí, aby sami zbohatli. A občas jim to projde.

Simon Leviev, „Podvodník z Tinderu“, jehož příběh je možné zhlédnout na Netflixu, obral velké množství žen o celkem asi 10 milionů dolarů tak, že předstíral, že je synem Lva Levieva, šestašedesátiletého izraelského diamantového magnáta, jehož majetek Forbes v roce 2018 odhadl na jednu miliardu dolarů.

 Simon Leviev alias Podvodník z Tinderu | Foto Netflix

Další známou podvodnicí je Anna Sorokin, podle jejíhož příběhu byl také natočen seriál (i ten je dostupný na Netflixu) a která ukradla 275 000 dolarů a téměř ukořistila půjčku 22 milionů dolarů tak, že se vydávala za Annu Delvey, fiktivní německou dědičku. Netvrdila sice, že má vztah k nějakému konkrétnímu miliardářskému rodinnému klanu, ale minimálně jeden její známý uvěřil informaci, že její otec byl „titánem ropného průmyslu“. Ve skutečnosti provozuje malou firmu na vytápění a chlazení.

Dalším velmi mimořádným případem je jednačtyřicetiletý Indonésan Hargobind Tahilramani, který údajně podvedl asi tři stovky lidí tím, že se vydával za extra bohatého hollywoodského manažera a filantropa a obral tak své oběti o více než jeden milion dolarů. Tahilramani v současnosti čelí vydání do USA ze Spojeného království, kde byl v roce 2020 zatčen.

Údajně se vydával za ženy jako například miliardářku, producentku a filantropku Gigi Pritzker, bývalou manželku předsedy stanice Fox Ruperta Murdocha Wendi Murdoch a Christine Hearst Schwarzman, významnou právničku a manželku barona investičních společností Stephena Schwarzmana. Poprvé se Tahilramaniho propracovanému podvodu věnoval v roce 2018 The Hollywood Reporter a příběh byl od té doby zvěčněn v krátkém filmu a v podcastu. V dohledné době má vyjít i kniha.

Ne všichni, kdo se vydávali za miliardáře, se dostanou až před soud. Své o tom ví i Richard Branson, britský miliardář, stojící za vesmírnou společností Virgin Galactic. Bransonovo jméno a podoba byly zneužity v plánech podvodníků hned při několika příležitostech.

V roce 2017 ukradl někdo, kdo se vydával za Bransona, dva miliony dolarů americkému obchodníkovi, který myslel, že poskytuje nouzovou půjčku na pomoc při katastrofě poté, co hurikán Irma zasáhl Britské Panenské ostrovy. Není zcela jasné, zda byl případ vůbec vyřešen; mluvčí miliardáře nám to nepotvrdil.

Ve stejném roce se za Bransona začal vydávat ještě někdo další a využil „vlnu podvodných aktivit souvisejících s bitcoiny“, řekl Forbesu mluvčí Virgin Group v srpnu 2020. „Můj tým se zabýval stovkami případů falešných stránek a podvodníků, kteří se na internetu vydávali přímo za mě nebo za někoho z mého týmu,“ řekl Branson.

Miliardář proto v roce 2018 a znovu v roce 2019 opakovaně varoval před svými imitátory, kteří se zaměřují na finanční a kryptoměnové podvody, a sám se stal jakýmsi obhájcem obětí podfukářů: jeho společnost Virgin nyní provozuje portál ‚Nahlašování podvodů‘. Sám Branson namluvil animované video, které varuje před virtuálními podvodníky, a loni v listopadu dokonce požadoval, aby tehdejší premiér Boris Johnson zakročil proti podvodným online reklamám.

Jestliže k Bransonovi přitáhla zloděje identit jeho sláva, pak MacKenzie Scott, miliardářce filantropce a bývalé manželce zakladatele Amazonu Jeffa Bezose, která od poloviny roku 2020 rozdala 12,7 miliardy dolarů více než 1250 organizacím, se vymstila její štědrost.

Dárcovství Scott bylo tak rozsáhlé a zároveň diskrétní, že mnoho skutečných příjemců si myslelo, že její opravdoví zástupci jsou podvodníci. Mohutné dárcovství MacKenzie Scott ale naopak opravdu inspirovalo některé napodobitele. Jak uvedly loni New York Times, falešní zaměstnanci její smyšlené nadace oklamali lidi, kteří jim zaplatili tisíce dolarů výměnou za slíbené mnohamilionové „dary“.

Podobný problém zažil i Chuck Feeney, bývalý miliardář, který proslul tím, že rozdal celý svůj majetek. Spoluzakladatel maloobchodního gigantu Duty Free Shoppers opakovaně veřejně varoval před podvodníky, kteří se vydávají za něj nebo za zaměstnance jeho nadace. A aktuálně se prý zabývá sledováním nových phishingových podvodů.

Jak už jsme zmínili, v posledních letech se podvodníci nahrnuli do kryptoměn, a za nimi následovali také ti, co se vydávají za miliardáře. Generální ředitel burzy digitálních aktiv Binance Changpeng Zhao, jeden z nejbohatších lidí v oblasti kryptoměn, si například minulý měsíc stěžoval na armády těch, kdo se za něj vydávají a brouzdají po Twitteru s podvodnou nabídkou investičních plánů.

A ušetřen nezůstal ani Elon Musk. Federální obchodní komise uvedla, že podvodníci, vydávající se za nejbohatšího muže světa, ukradli v loňském roce během šesti měsíců přes dva miliony dolarů pomoci kryptoměnových podvodů. Toto období se shodovalo s Muskovou posedlostí Dogecoinem, což je meme coin, který Musk propagoval na Twitteru a slíbil, že jím bude možné provádět platby pro Teslu.

O něco znepokojivější je, že budoucnost imitátorů miliardářů může být v takzvaných deepfakes – digitálně upravených videích zobrazujících falešné osobnosti, které jsou však k nerozeznání od těch skutečných. V květnu byl falešnou krypto společností Bitvex zveřejněn deepfake, který ukazoval někoho, kdo vypadal jako Musk. Falešný Musk mluvil na pódiu a slavnostně představil Bitvex jako „nový investiční projekt“, který bude investory „odměňovat 30procentními dividendami každý den po zbytek jejich života“.

„To snad ne! To jsem rozhodně nebyl já,“ napsal později skutečný Musk na Twitteru.