Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) prodala podíl 5,3 procenta v moskevské burze (MOEX) společnosti Softline. Uvedl to časopis Forbes Russia, který se odvolává na dva zdroje obeznámené se situací. EBRD loni oznámila, že pracuje na co nejrychlejším odchodu z Ruska.

Její vedení po ruské invazi na Ukrajinu odhlasovalo, že pozastaví Rusku a Bělorusku přístup k jejím finančním a dalším zdrojům.

Forbes Russia uvedl, že EBRD prodala podíl v největší ruské burze technologické společnosti Softline se slevou šedesát procent. Odvedla také dvacet procent z prodejní ceny do ruského rozpočtu, což je požadavek stanovený Moskvou.

EBRD byla největším zahraničním akcionářem moskevské burzy. K letošnímu 4. dubnu vlastnila EBRD 120,47 milionu akcií, což jí dávalo podíl 5,3 procenta. Podle páteční závěrečné ceny akcií firmy činila hodnota tohoto podílu 22,76 miliardy rublů, tedy zhruba 5,6 miliardy korun.

Při uplatnění slevy šedesát procent by hodnota činila zhruba 9,1 miliardy rublů, po zaplacení daně tak mohla EBRD získat 7,28 miliardy rublů, uvedl Forbes.

EBRD a Softline na žádost o komentář bezprostředně nereagovaly. Moskevská burza sdělila, že nikdy nekomentuje jednání svých akcionářů, uvedla agentura Reuters.

Rusko postupně zpřísňuje požadavky na odchod zahraničních společností. Nyní vyžaduje při prodeji slevu padesát procent a odvod do ruského rozpočtu ve výši nejméně deseti procent prodejní ceny.

Washington to nazývá daní z odchodu. Podle vedoucích pracovních je stále obtížnější se v pravidlech orientovat.

Softline se loni oddělila od svého globálního partnera, který se nyní jmenuje Noventiq. V září se s akciemi Softline začalo obchodovat na burze v Moskvě.

Od roku 2014, kdy Moskva anektovala Krym, nevložila EBRD do Ruska žádné nové peníze. Po sporných volbách v roce 2020 zavedla také moratorium na nové investice v Bělorusku.

EBRD dnes také uvedla, že splnila svůj cíl, podle kterého v letech 2022 a 2023 uvolní do reálné ekonomiky Ukrajiny tři miliardy eur, v přepočtu čtyřiasedmdesát miliard korun, aby omezila dopady ruské invaze na Ukrajinu.

Banka je největším institucionálním investorem na Ukrajině. Po ruské invazi rychle přislíbila zvýšenou podporu se zaměřením na energetickou bezpečnost, životně důležitou infrastrukturu, potravinovou bezpečnost, obchod a soukromý sektor.