Slovenka Juliana Antožyová před čtyřmi lety odjela na Bali a založila tam se se svým českým přítelem Pavlem Bulowským módní značku GadoGado.

V té době v Praze žila tři roky, pracovala v kanceláři a táhlo ji to jinam. Začala tak studovat svá vysněná asijská studia a odjela na studijní pobyt do Thajska.

„Po šesti měsících jsem si uvědomila, že se nechci vrátit, zrušila jsem zpáteční letenku a s přítelem jsme se přestěhovali na Bali,“ říká Slovenka, kterou na indonéském ostrově nadchlo vše – od přírody po místní mentalitu.

Už během pobytu v Thajsku začala přemýšlet, čím by se mohla na Bali živit, aby nemusela trávit 15 hodin denně v kanceláři, jak to poznala v české metropoli. Náhoda tomu chtěla, že si v té době nechala ušít obal na počítač, který si zamilovali všichni její kamarádi, a ji napadlo, že si založí vlastní značku galanterie.

Tu pojmenovala GadoGado (po svém oblíbeném indonéském jídle), začala navrhovat kabelky, peněženky a obaly na notebooky, které si nechává vyrábět v baliské rodinné továrně. Při výrobě klade důraz nejen na lokální výrobu za férových podmínek, ale také na ochranu zvířat, kdy je sama vegetariánka a své produkty nevyrábí z kůže.

Po třech letech má Antožyová zákaznice na Slovensku i v Čechách a své výrobky prodává přes e-shop, kdy díky skladu v Česku dostanou podle jejích slov zákazníci výrobky do dvou dnů.

Antožyová, která se momentálně přestěhovala do Košic, by ráda se svým podnikáním pronikla i na další trhy v rámci Evropy. Kromě anglického, českého a slovenského e-shopu plánuje také německý a španělský a momentálně pracuje na tom, aby mohla představit kolekci z kompletně recyklovaných materiálů.

Tento text původně vyšel na webu slovenského forbesu Forbes.sk.