Kdo je podle vás silný lídr? Pravděpodobně takový člověk, který má respekt ostatních. Získat ho ale neznamená být dokonalý, právě naopak.

Když před druhými – ale v první řadě před sebou samými – připustíme, že existují věci, které neumíme, okolí se nám bude snažit pomoct. Dalším benefitem je, že ve chvíli, kdy dokážeme předvídat svá selhání a sdělit tuto skutečnost svým kolegům i protějškům, vyhneme se mnoha nepříjemnostem.

Naopak když budeme s pomocí otálet až do té doby, než budeme v problémech až po uši, mohou si ostatní myslet, že to je jen způsob, jak ze situace beztrestně vyváznout.

Asertivní zranitelnost

Vzít na milost své slabiny také odvrátí spoustu unáhlených rozhodnutí a vy si můžete vydechnout, nikoli vybuchnout. Kariérní koučka Jenny Blake, která působila v Googlu, tvrdí, že zranitelní máme být asertivním způsobem. Říkat nahlas například: „Nevím si s touhle situací rady.“ Ti, kdo vás obklopují, totiž z biologické podstaty budou zrcadlit vaše pocity a naladí se na snahu pomoci a úkol vyřešit. Místo průšvihu tak máte naději vše zvládnout.

Nebojte se ukázat slabiny i těm, kteří vás nemají rádi

Podle vyjednavače FBI Keitha Ferazziho je úplně jedno, zda jste křehcí a zranitelní před blízkými lidmi, nebo před kolegou, se kterým soupeříte. Samotná tato situace podle Ferazziho totiž dokáže vytvořit silné vazby, při kterých její aktéři ztrácejí přirozenou ostražitost.

Denní trénink

Asertivní odhalování slabin je dovednost, která se musí zkoušet. Zpočátku vám nebude příjemné ji praktikovat, ale začít můžete po malých krůčcích.

Pokud jste ve stresu, nepředstírejte, že jste v pohodě. Vyhledejte ty, před kterými se snažíte své emoce zakrýt, a řekněte jim pravdu.

Uvolněný sebeobraz

Každý z nás má svou personu, osobnost, za kterou by chtěl, aby ho druzí považovali. Čím víc lpíme na bezchybném sebepojetí, tím větší tenzi zažíváme. Přiznání, že nejsme perfektní, nás osvobodí. Konečně pak budeme zkoušet aktivity, kterým jsme se vyhýbali, protože udělat chybu se nám nebude jevit jako konec světa.