Na Twitteru máte možnost popovídat si se superstar světa sociálních sítí, i když máte jen nuzný twitterový profil s absurdním názvem „Hide yo memes“ s třemi stovkami sledujících. Právě takový uživatel se před pár dny optal Elona Muska, zda hodlá nějak řešit vesmírný odpad, který – vedle satelitů jeho Starlinku – zaneřáďuje oběžnou dráhu.

Načež Elon Musk sestoupil ze svých dogecoinových výšin a pravil:

Odpověď tedy zní, že Starship by mohla skutečně poletovat po orbitě a čas od času do gigantických kapotážních vrat, která se otevírají jako zobák velkého robotického dravce, nabrat nějaký ten vesmírný sajrajt.

Kterého se po orbitě nepohybuje málo.

Vyčleněná Space Surveillance Network ministerstva obrany Spojených států v současnosti zaznamenává více než 27 tisíc kousků odpadu rozličné velikosti, který se pohybuje po oběžné dráze zeměkoule. Povětšinou je tvořen fragmenty vysloužilých satelitů a další nepoužívané techniky.

Dveře, do nichž by Starship takové trosky pohlcovala, jsou přitom určené k opačné operaci – totiž k tomu, aby jimi loď mohla naopak vypouštět náklad ven (kupříkladu při zásobení Mezinárodní vesmírné stanice).

Apetit při vyzobávání odpadu z orbitu může Starship uspokojit značný – tato vrata se rozevírají do monumentální šíře takřka devíti metrů.

Není to poprvé, kdy přišla ve spojitosti s Elonem Muskem na čištění orbitu řeč. Jeho projekt Starlink budí od svého spuštění značné obavy i proto, že tisíce satelitů chrlených na oběžnou dráhu mohou přispět k rostoucímu riziku srážky pro budoucí lety do kosmu.

Prezidentka Muskovy kosmické firmy SpaceX Gwynne Shotwell prohlásila už na konci minulého roku, že Starship by mohla ve vesmíru velice klidně sbírat právě „kusy mrtvých raket“ a „dalšího odpadu“. Dodala přitom, že by se nejednalo o jednoduchou operaci, ale loď by k ní musela být trochu přizpůsobena.

Lidstvo už se sice naučilo chrlit věci do vesmíru, ale je nejvyšší čas, aby začalo řešit také to, jak tam po sobě trochu uklidit. Zatím se ale chrlí vesele dál a nikdo neuklízí. Vedle satelitní megakonstelace Muskova Starlinku se na orbit chystají stovky dalších satelitů v rámci konkurenčních projektů OneWeb a Project Kuiper. Ten spadá pod Amazon a v blízké budoucnosti hodlá nasázet na hranici kosmu 3200 satelitů.

Už nyní je situace hraniční: sledujete-li každodenní výpisy dění na Mezinárodní vesmírné stanici (což nelze než doporučit), jsou úpravy kurzu kvůli hrozící srážce s nějakým kusem starodávné rakety už rutinou. Ojedinělé už není ani riziko srážky dvou funkčních objektů.

Namátkové zobání odpadků prostřednictvím Starship v takové situaci působí, jako když na louce seberete pytlík. Počítá se to, ale dříve nebo později bude nutná komplexní strategie a projekt „Ukliďme orbit“.

Zásadní problém, který v obsáhlém dubnovém materiálu zmiňuje server Scientific American, spočívá v jediném: nikdo zatím nepřišel na to, jak takový orbitální úklid monetizovat.